FOTO - REUTERS
Vodca al-Káidy a údajný organizátor útokov z 11. septembra 2001 vďačí za svoju oveľa dlhšiu slobodu zložitému afganskému terénu, spriateleným tamojším kmeňom a postaveniu ideologického vodcu.
Chytiť bin Ládina je podľa analytikov oveľa väčšia výzva pre americkú armádu a tajné služby. „Na rozdiel od Saddáma Hussajna ho nepovažujú za tyrana, čo zmasakroval mnohých ľudí okolo seba," vysvetľuje Husajn Hakkání z Carnegieho nadácie vo Washingtone. „Saddám sa pohyboval v kruhoch, kde sa so zradou počítalo, v Usámovom okruhu je len málo takých. A navyše sa teší podpore miestnych. Je ako ryba plávajúca v priaznivých vodách."
Práve podpora miestnych ľudí drží Usámu pri živote. „Viac ako 10 rokov žije na afgansko-pakistanských hraniciach a teší sa tam výraznej podpore," povedal Rohan Gunaratna, autor diela Vnútri al-Káidy: Globálna sieť teroru.
Chrániť hosťa je súčasťou odvekých kódexov cti paštúnskych kmeňov. Práve v ich oblasti sa Usáma asi skrýva. „Každého, kto by ho odovzdal, by v moslimskom svete považovali za zradcu," povedal expert na protiteroristický boj Clive Williams z Austrálskej štátnej univerzity v Canberre. „Radšej by sa sami obetovali."
Odhliadnuc od vernosti miestnych obyvateľov nahráva bin Ládinovi aj fakt, že sa pohybuje v členitom teréne. „Saddám Husajn bol úplne izolovaný v krajine, ktorá bola prakticky v rukách Američanov. Usáma má výhodu, že ľudia na oboch stranách hraníc ho podporujú," hovorí Hakkání. „Na afganskej strane sú mu ideologicky naklonení vojnoví a miestni vodcovia a možno aj nižší vládni funkcionári na pakistanskej strane."
Analytici tiež upozornili na lákadlo islamskej ideológie. Saddám sa na rozdiel od Usámu držal striktne svetskej diktatúry strany Baas. Usáma bin Ládin živí teóriu, že martýri budú po smrti odmenení.
„Pre Afgancov je dôležitejšia ich česť," hovorí Gunaratna. „Peniaze sú len zelený papierik." V prípade Usámu tak podľa odborníkov nezohráva kľúčovú úlohu ani 25 miliónov dolárov, ktoré sú vypísané na jeho hlavu.
(reuters)