tie Saddáma Husajna. „To je téma, ktorá sa týka Iraku, nie Sýrie," povedal sýrsky prezident.
Spojené štáty stále obviňujú Sýriu, že poskytuje útočisko predstaviteľom režimu Saddáma Husajna, podporuje irackých povstalcov rovnako ako islamských teroristov útočiacich na Izrael a že sama tiež vyvíja zbrane hromadného ničenia.
Americký prezident George Bush v piatok oznámil, že podpísal zákon uvaľujúci hospodárske a politické sankcie proti Damasku.
Podľa mnohých bezpečnostných analytikov je Sýria, Asadovo panstvo, spolu so Severnou Kóreou ďalším potenciálnym kandidátom na americký vojenský útok.
Saddámovo zatknutie je v tejto situácii dôležitým varovaním aj pre iných diktátorov. Znamená, že na každého raz môže dôjsť. Doteraz bolo skôr zvykom, že padlí diktátori, ak sa nestali rovno obeťou prevratu, dožívali s peniazmi nakradnutými vo svojej krajine v blahobyte a v pokoji niekde v exile. Nezávisle od toho, koľko utrpenia spôsobili obyvateľom vlastnej krajiny, im samotným sa nič zlé nestalo.
Pri pohľade na Saddáma vytiahnutého z podzemnej diery muselo mnohých autoritatívnych vládcov trknúť. Možno ich to pohne k tomu, aby sa sami správali umiernenejšie a naozaj hľadali mierové riešenia, o ktorých zvyčajne iba rečnia.
Teoreticky by to mohlo prispieť k stabilizácii situácie nielen v Iraku a susedných krajinách ako Sýria a Irán, ale napríklad aj v Izraeli a na palestínskych územiach. Jásir Arafat bol koniec koncov Saddámovým veľkým obdivovateľom. (pm)