Americký vojak stojí v spálni chatrče, v ktorej žil Saddám Husajn predtým, ako ho v nedeľu zajali. FOTO - ČTK/AP
Vojak 4. pechotnej divízie sa šplhá z „pavúčej diery", v ktorej sa Husajn skrýval. FOTO - REUTERS
Saddám Husajn sa už mohol pozviechať z prvotného šoku a rozmýšľa zrejme, čo s ním bude ďalej. George Bush sa už mohol spamätať z radostnej správy a tiež zrejme premýšľa - čo spraviť so Saddámom. Z celého sveta sa ozývajú hlasy volajúce po spravodlivom súde, iracká dočasná vládna rada už teraz vyhlasuje, že očakáva trest smrti.
Za čo budú Husajna súdiť, je jasné. Stačí spomenúť chemické útoky na Kurdov v roku 1988, masakry šíistkych moslimov po vojne v Perzskom zálive, politicky motivované vraždy. Svoj zoznam pripravuje aj Irán, na ktorý Saddám zaútočil.
Aký súd by však najlepšie svedčal osobnosti ako Husajn? Do úvahy prichádza medzinárodný tribunál zložený aj zo skúsených zahraničných sudcov alebo súd, ktorý by viedli Iračania. Bol by však výhradne iracký súd skutočne nezávislý? Pretože nestranný a férový proces je presne to, čo Husajn potrebuje.
Najhoršou možnosťou je obdoba bleskového súdu, pred aký postavili v Rumunsku Ceausesca. Zlou možnosťou je aj príliš dlhý proces - realisti pritom hovoria o dvoch až troch rokoch ako o normálnej dĺžke konania.
Biely dom ubezpečil Irak, že s nimi o Saddámovi budú diskutovať. Americký prezident George Bush zatiaľ prezradil, že „ho treba predviesť pred spravodlivosť a občania Iraku sa musia intenzívne angažovať na vývoji systému, ktorý ho pred túto spravodlivosť privedie."
Zatiaľ nie je jasné ani to, ako dlho zostane Husajn v amerických rukách. Jeho dôkladné vypočutie má pre Američanov veľkú hodnotu.
Bush medzinárodným súdnym tribunálom nedôveruje a nepovažuje ich za správne. Tribunál pre Irak (podobné orgány vznikli pre Rwandu či Balkán) zatiaľ ani nevznikol. Pripomeňme, že Bush stiahol podpis jeho predchodcu Clintona a neuznáva Medzinárodný trestný súd, teda tribunál pre súdenie vojnových zločinov, genocídy a zločinov proti ľudskosti z obavy, že by súd mohol byť využitý na politicky motivované žaloby proti americkým vojakom.
Dočasná iracká vláda sa hneď prihlásila, že postaví Husajna pred vlastný súdny tribunál pre vojnové zločiny, ktorý ustanovila práve minulý týždeň. Kde však v Iraku vziať nezávislého sudcu s dostatočnými skúsenosťami?
Je dosť možné, že Husajn sa už pozviechal a pripravuje si obhajobu na súd, nech ho už súdi ktokoľvek. Možno skutočne premýšľa, že ponúkne Američanom výmenný obchod - ja vám dám informácie, vy mi zaručte aspoň to, že nedostanem trest smrti.
Právo na obhajobu by zrejme dokázal zužitkovať na propagandu svojej osoby a panarabských myšlienok. Saddámov talent demagogického rečníka je porovnateľný s nadaním, ktoré pred tribunálom v Haagu predvádza Slobodan Miloševič. Dúfajme, že sa Husajnovi nepodarí to, čo sa podarilo bývalému juhoslovanskému diktátorovi - kandidovať vo voľbách zo svojej cely.
AKO BY POSTUPOVALI
Irak
Členovia dočasnej rady presadzujú proces pred vlastným súdnym tribunálom.
Spojené štáty
Na ich rozhodnutie sa čaká. Američania zatiaľ budú podľa ministra obrany Rumsfelda zaobchádzať s Husajnom podľa Ženevských konvencií ako s vojnovým zajatcom.
Veľká Británia
Uznáva právo Iračanov viesť súd s Husajnom. Odmieta byť súčasťou tribunálu, ktorý by vyniesol trest smrti. Ak by ho však Iračania popravili, rešpektovali by to.
Irán
Požaduje medzinárodný súd a pripravuje svoju obžalobu. Po napadnutí Irakom zahynulo v osemročnej vojne 300-tisíc Iráncov.
Širín Ebadíová, nositeľka Nobelovej ceny za mier
Mal by ho súdiť medzinárodný tribunál. „Nezabudnite na Saddámove útoky na Irán." (r)