
NIKÓZIA, ANKARA - Nedeľné parlamentné voľby v severnej tureckej časti Cypru sa skončili patom. Opozičným stranám, ktoré podporujú zjednotenie ostrova na základe plánu OSN, sa nepodarilo získať väčšinu v 50-člennom parlamente. Opozícia získala presnú polovicu kresiel. Druhú polovicu majú obsadiť vládne strany, ktoré sú proti zjednoteniu Cypru.
Prezident Rauf Denktas teraz musí rozhodnúť, ktorého z predsedov víťazných strán poverí zostavením vlády. Už dopredu dal najavo, že zostavenie kabinetu nezverí opozícii, ak nebude volebný výsledok jednoznačne v jej prospech. Ak sa nepodarí vládu zostaviť, budú do 60 dní vypísané nové voľby.
Ostrov Cyprus je rozdelený na severnú tureckú a južnú grécku časť. Kým grécka časť ostrova je medzinárodne uznávaná, suverenitu tureckého severu uznala len Ankara. Gréckocyperská vláda komentovala volebné výsledky v tureckej časti ako odmietnutie tureckej politiky, ktorej sa nepáči plán OSN ostrov zjednotiť aj postupy tamojšieho prezidenta Raufa Denktasa.
Osud Cypru je významný pre budúcnosť Turecka, ktoré sa usiluje o vstup do EÚ. Ak sa nepodarí ostrov Cyprus zjednotiť ešte pred rozšírením EÚ 1. mája 2004, vstúpi do únie len južná grécka časť. Brusel už pohrozil, že ak vstúpi do EÚ len južný Cyprus, môže byť Turecko považované za okupanta krajiny EÚ. Naopak výmenou za úspech pri zjednocovaní Cypru by mohlo Turecko, ktoré má status kandidáta EÚ, začať prístupové rokovania. Konečné slovo bude mať Turecko, tvrdia diplomati. Ankara totiž môže prinútiť Denktasa, aby súhlasil s obnovením rozhovorov pod záštitou OSN. (čtk, reuters)