Tridsaťčlenný čečenský oddiel včera o tretej hodine ráno prekročil rusko-dagestanskú hranicu. Aj keď nejde o štátnu hranicu - oddeľuje len dva subjekty Ruskej federácie - strážia ju pohraničníci. Tí však najskôr nič nepostrehli. Až na upozornenie miestneho občana sa posádka na hraničnom priechode Mokok rozhodla Čečenov zadržať. Všetkých deväť pohraničníkov aj s veliteľom sa pustili prenasledovať partizánsky oddiel. Partizáni však priamo na ceste ruských vojakov obkľúčili a nemilosrdne postrieľali. Podľa ruských zdrojov našli veliteľa pohraničníkov s hlavou oddelenou od trupu.
Partizáni potom obsadili miestnu nemocnicu, ale k žiadnym obetiam medzi civilistami nedošlo. Okolo deviatej hodiny ráno spolu so štyrmi mužmi - rukojemníkmi dedinu opustili.
Podľa gerilovej spravodajskej agentúry Kaukaz-Centr išlo o dopredu naplánovanú akciu mudžahedínov, ktorých cieľom bolo zlikvidovať iba posádku ruských pohraničníkov. „To sa podarilo bez strát na čečenskej strane i medzi civilistami," uvádza vedenie čečenskej gerily.
Ruská federálna služba bezpečnosti začala šíriť informácie, že prišli z Gruzínska a že sa tam i vracajú. Údajne ide o skupinu zloženú nielen z Čečenov, ale i z kriminálnych živlov z krajín Spoločenstva nezávislých štátov a z islamských krajín. Moskva opakovane obviňuje Tbilisi z pomoci čečenským teroristom.
Šéf gruzínskych pohraničníkov generál Valerij Čcheidze však vylúčil akúkoľvek možnosť prieniku cez štátnu hranicu, keďže v zimných mesiacoch sú horské priesmyky nepriechodné. V celej oblasti bol vyhlásený výnimočný stav a do akcie s názvom „Uragán" ruská strana nasadila vyše 300 príslušníkov jednotiek zvláštneho určenia OMON a policajtov. Do večera sa však rebelantov nepodarilo objaviť.
Zapojili sa i oddiely domobrany, ktoré v horských obciach Dagestanu vznikli už v roku 1999. Vtedy čečenská jednotka napadla Botlichský okres a zanedlho potom sa začala ďalšia rusko-čečenská vojna, ktorá trvá dodnes. Napriek tomu, že Moskva opakovane tvrdí, že v Čečensku sa situácia zlepšuje, počty mŕtvych o tom nesvedčia. Podľa ruských tajných služieb stoja Čečeni za väčšinou explózií v Rusku. V samotnom Čečensku sa podľa zverejňovaných údajov bojovníci nekontrolovateľne množia. V marci 2003 oznámilo ministerstvo obrany Ruska, že v Čečensku operuje 1000 ozbrojených mužov. V októbri ich podľa ruského ministerstva vnútra už bolo skoro raz toľko. A to i napriek tomu, že každý deň hlási Moskva likvidáciu niekoľkých rebelantov. V posledných mesiacoch sa zvýšil aj počet ruskými vojakmi uskutočnených čistiek i útokov na horské čečenské dediny, kde sa údajne skrývajú partizáni.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME