FOTO - REUTERS
Miloševič sa od marca 2002 zodpovedá z vojnových zločinov a zo zločinov proti ľudskosti, na ktorých sa Belehrad za Miloševičovej vlády údajne podieľal v Kosove, v Chorvátsku a v Bosne a Hercegovine. Wesley Clark ako bývalý vrchný veliteľ síl NATO v Európe viedol v roku 1999 11-týždňové bombardovanie Juhoslávie počas srbskej násilnej kampane v Kosove.
Clark vyhlásil, že je pripravený informovať tribunál o vyše stovke hodín stretnutí s Miloševičom počas štyroch rokov. Žalobcovia dúfajú, že im poskytne presvedčivý materiál o tom, či Miloševič o páchaných zločinoch vedel, alebo nie.
„Stretnutie Clarka a Miloševiča sa stane politickým predvádzaním," píše BBC. Exgenerál Wesley Clark totiž kandiduje za demokratov na funkciu prezidenta Spojených štátov o voľbách v roku 2004. Exprezident Miloševič sa zase začiatkom mesiaca stal kandidátom v predčasných parlamentných voľbách v Srbsku 28. decembra.
Pozorovatelia očakávajú, že Miloševič využije príležitosť aj na obvinenia NATO.
Clarkova výpoveď pred súdom má trvať dva dni s vylúčením verejnosti. Americká vláda a súdny tribunál pred začatím výpovede svedka uzavreli nezvyklú dohodu: americká vláda najprv preskúma, či Clarkova výpoveď neohrozí bezpečnostné záujmy USA. Ak počas dvojdňovej lehoty zistí, že nie, budú „nezáväzné" časti výpovedí zverejnené v piatok prostredníctvom televízie a internetu.
Wesleyho Clarka ako svedka do Haagu pozvala hlavná žalobkyňa Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu Carla Del Ponteová. Bývalý generál a veterán vietnamskej vojny bol aj členom tímu, ktorý v roku 1995 vyjednal koniec vojny v Bosne. (zo, čtk)