BRATISLAVA - To, že je cena zlata na svetových trhoch najvyššia za posledných osem rokov, zatiaľ v zlatníctvach nevidno. Minulý týždeň sa vyšplhala cena za jednu uncu (31,1 gramu) zlata na osemročné maximum 413,30 dolára, no výkupnú ani predajnú cenu na Slovensku to zatiaľ neovplyvnilo. Cena za výkup je okolo 260 korún za gram. Pri predaji by nemala prekročiť tisíc korún za gram.
„Nemôžeme si dovoliť zvýšiť ceny. Pre nás totiž nie je smerodajná cena na svetových trhoch, ale peňaženka nášho zákazníka. Ceny sú už teraz na maxime ich kúpyschopnosti," hovorí predavač v zlatníctve v centre Bratislavy. Gram zlata predáva za deväťsto korún.
S rastúcimi svetovými cenami sa obchodníci vyrovnávajú dvojakým spôsobom: „Buď si znížime maržu, alebo nakupujeme menej zlata a predávame ho za vyššiu cenu," opisuje svoju stratégiu maloobchodný predajca z Nitry, ktorý si neželá byť menovaný.
Analytici tvrdia, že vyššia cena zlata vo svete sa do našich obchodov nepremieta v plnej výške. „Obchodníci nakupujú zlato v dolároch lacnejšie vďaka silnejšej korune," tvrdí manažér finančnej skupiny Colosseum Štěpán Pírko.
Imúnni proti pohybu trhových cien sú tí obchodníci, ktorí nakupujú zlato priamo od ľudí. „Takto nás to vyjde lacnejšie. Zlato kúpime od ľudí a dáme ho spracovať výrobcom. Tí nám účtujú už len cenu práce," hovorí majiteľ zlatníctva v Lučenci Milan Mučina. V jeho zlatníctve si spotrebitelia môžu kúpiť retiazku aj za šesťsto korún.
Najbližšie zdraženie zlatých šperkov predpokladajú obchodníci v novom roku. „Cena sa určite zdvihne o januárové zdraženie výrobných vstupov. Zatiaľ však nevieme o koľko presne. To bude závisieť hlavne od výrobcov," tvrdia predajcovia.
Aké sú ceny v obchodoch
prívesok 0,5 g ;450 Sk
náramok 3 g ;2700 Sk
prsteň 1,2 g ;1080 Sk
prsteň 2,70 g ;2430 Sk
náušnice 2,05 g ;2460 Sk
retiazka 7,10 g ;6390 Sk
Pozor na falošné zlato
S rastúcou cenou zlata pribúdajú prípady predaja falošných šperkov. Najväčšie riziko je na trhoviskách, pumpách či od predajcov na uliciach. Takýto obchodník ponúka gram „zlata" (zväčša ide o mosadz) aj za 350 korún, čo je asi o polovicu lacnejšie ako v obchodoch. „V klenotníctvach by sa takéto niečo stať nemalo. Občas však kontrolóri narazia na šperky s falošnou puncovou značkou," hovorí pracovníčka Puncového úradu Agneša Topolská. Tento rok našli kontrolóri v zlatníctvach dvanásť kusov výrobkov s falošným puncom.
„Horšie je to v záložniach. Tu sa vo väčšej miere vyskytli falošne opuncové náramky z ocele, ktoré obchodníci predávali ako biele zlato," dodáva Topolská. Záložne tvrdia, že predávajú len výrobky z pravých drahých kovov. „Občas sa stane, že nám ľudia ponúknu aj nepravé zlato. Pravosť každého výrobku však overujeme," tvrdí majiteľ bratislavskej záložne Peter Havran.