Ako nám povedal zástupca riaditeľa Hlavnej banskej záchrannej stanice Stanislav Paulík, projekt majú vypracovaný, zatiaľ však nie je presne známe, akou formou sa bude financovať. Na jeho realizáciu by mal prispieť aj štát, lebo takto vycvičený oddiel banských záchranárov zatiaľ na Slovensku nemáme. Keďže špeciálny výstroj tohto typu a výcvik sú pomerne náročné, mal by celý projekt stáť okolo milióna.
„V stanici máme tím takzvaných špecialistov, ktorí zvládajú výškové práce či zložitú meraciu techniku. Časť z nich by mohla byť vyškolená aj na účely banského potápačstva. Predpokladáme, že by mohlo ísť zhruba o šesť- až osemčlennú skupinu," konštatuje Paulík.
Práca pod vodou v podzemí je veľmi náročná. Pod vodou v zatopených štôlňach a šachtách býva nulová viditeľnosť, veľmi zložitá je priestorová orientácia. Neraz banskí záchranári pracujú skôr v bahne ako vo vode. Keďže pôjde o kvalitne vyškolených odborníkov, v budúcnosti by mali pôsobiť v rámci integrovaného záchranného systému. Prievidzskí záchranári budú v budúcnosti spolupracovať predovšetkým so záchranármi z Malaciek a Ostravy. „Na nedávnej simulovanej akcii sme mohli vidieť, že záchranári z Ostravy sú nielen technicky veľmi dobre vybavení, ale majú aj kvalitne zohraný tím. Pri banských nešťastiach, keď ide doslova o sekundy, to môže mať kľúčovú úlohu," dodáva zástupca riaditeľa. (eta)