Česi: Príchod Rómov zo Slovenska nie je kritický

BRATISLAVA - Slovenskí Rómovia síce odchádzajú žiť do Českej republiky, ale zatiaľ nie v takom počte, aby „česká vláda považovala súčasnú situáciu za kritickú". Povedal to včera podpredseda českej vlády pre ľudské práva a menšiny Petr Mareš.

O sťahovaní slovenských Rómov do Česka včera hovorili podpredsedovia vlád pre ľudské práva a menšiny Petr Mareš (vľavo) a Pál Csáky. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

Za 11 mesiacov tohto roku požiadalo v Česku o politický azyl 1046 slovenských Rómov, ale nikto z nich ho nedostal. „Považujeme Slovensko za bezpečnú krajinu," povedal Mareš.

V českých médiách je častou témou obava z prisťahovaleckej vlny slovenských Rómov. Nedávno sa pridal aj minister vnútra Stanislav Gross, ktorý odhadol počet slovenských Rómov v Česku na 14 000 a žiadal preventívne kroky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina slovenských Rómov prichádza do Česka oficiálne na návštevu príbuzných. Nežiadajú o azyl, ale snažia sa nájsť si prácu. Nemajú nárok na sociálne dávky, kým sa nezamestnajú, takže nezaťažujú český rozpočet. Problém je podľa Mareša skôr v tom, že zvyšujú koncentráciu Rómov v istých lokalitách a tým sa „zhoršuje sociálna situácia českých Rómov", hrozia problémy s hygienou, kriminalitou a úžerou.

Slovenskí Rómovia odchádzajú do Česka za priaznivejším prostredím. Oficiálne v dotazníkoch spomínajú slovenskú diskrimináciu, ale podľa terénnych pracovníkov vedú Rómov do Česka najmä ekonomické dôvody.

Podpredseda slovenskej vlády Pál Csáky vidí príčiny aj v mentalite, tradícii a kultúrnych súvislostiach. „Je to tiež tušenie ľahkých jednostranných výhod. Nie je však nijaký dôvod, aby ktokoľvek odchádzal zo Slovenska," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Česká a slovenská vláda sa dohodli na zriadení spoločnej komisie a výmene informácií.

Mareš pochválil politiku slovenskej vlády v rómskej problematike a porovnal ju s českou. „Je založená na rovnakých princípoch - nie asimilácia, ale zaradenie Rómov do hlavného prúdu, pri rešpektovaní kultúrnych špecifík."

(mar)

Čo chcú robiť na zamedzenie rómskej migrácie

Slovensko

Podľa Csákyho bude vláda pokračovať v programoch budovania ciest, vodovodov, bytov a komunitných centier v osadách. Prioritou je vzdelávanie, činnosť rómskych asistentov v školách. „Pred vstupom do únie plánujeme informačnú kampaň zameranú na rómske etnikum, o čom je vlastne únia. Lebo sa ozýva, aj od niektorých rómskych politikov, že budú organizovať odchody do krajín únie," povedal Csáky. Kým však Róm nezíska v zahraničí zamestnanie, nemá nárok ani na sociálne dávky.

SkryťVypnúť reklamu

Česko

Česko tiež zmenilo azylovú politiku, žiadateľ o azyl dostane vyrozumenie už do dvoch týždňov. Podľa európskeho vzoru ani tam nijaký cudzinec nedostane sociálne dávky, kým nemá legálne zamestnanie.

Česi plánujú sprísnenie kontroly čiernej práce.

Česká republika sa chystá pomôcť Slovensku nie finančne, ale skúsenosťami expertov, výmenou informácií a podporou pri získavaní peňazí z fondov Európskej únie a medzinárodných inštitúcií.

Historické okienkoVäčšina Rómov, ktorí dnes žijú v Českej republike, prišla zo Slovenska. V niekoľkých vlnách tam migrovali už od skončenia druhej svetovej vojny. Z pôvodného rómskeho obyvateľstva v Čechách a na Morave holokaust prežilo len asi 800 ľudí.

Hneď po skončení vojny odchádzali Rómovia do Čiech do prázdnych pohraničných oblastí, odkiaľ Československo vyhnalo Nemcov, v päťdesiatych rokoch zase prichádzali za prácou do baní a hutí v severných Čechách a na Ostravsku. Veľké komunity vznikli v Ústí nad Labem, Moste, Kladne, Ostrave.

SkryťVypnúť reklamu

V šesťdesiatych rokoch vláda v snahe zlikvidovať osady na východnom Slovensku organizovala násilné odchody do Čiech, Rómovia dostávali byty v panelákoch.

Medzi Rómami v Česku a zvyškami rodín na východnom Slovensku dodnes fungujú živé kontakty. „Na Spiši je bežné, že na pohreb staršieho človeka príde celý autobus príbuzných z Ostravska," hovorí etnológ a historik rómskeho etnika Arne Mann. „Chodia si navzájom za krstných rodičov, celé oblasti na východnom Slovensku majú väzby na konkrétne regióny v Česku." (mar)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 762
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 599
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 738
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 627
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 600
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 348
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 123
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 247
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu