
„Je to skokanský talent od Boha. Jeho kombinácia štvoritého, trojitého a dvojitého tulupa patrí do ríše snov. Príde čas, keď nebude mať vo svete konkurenciu," hodnotil ešte na majstrovstvách Európy pred dvoma rokmi v Bratislave umenie dnes 21-ročného Rusa (nar. 3.11.1982 vo Volgograde) Jevgenija Pľuščenka slovenský majster Európy 1985, bronzový zo sarajevskej olympiády 1984 Jozef Sabovčík, prvý muž sveta, ktorý predviedol čisto vo veľkej súťaži štvoritý skok.
Pľuščenko vtedy vyhral. Bratislavčan sa priznal, že pri všetkej úcte k majstrovi Európy, držal palce jeho krajanovi Alexejovi Jagudinovi. Prirodzene, Sabovčík má dušu, myslenie i výzor rockera, Petrohradčan je zase bohém, emotívny, hoci kontroverzný športovec s viacerými slabosťami v oblasti životosprávy. Pľuščenko bol vzor, Jagudin opak, ale obľúbenejší. Vlani na olympiáde v Salt Lake City aj po celý rok 2002 Alexej víťazil na celej čiare. Po sérií zranení a operácií bedier sa na začiatku tohto roka vzdal pôsobenia na amatérskom ľade. Momentálne jazdí v revue nie príliš náročné čísla.
Prvá prehra od Salt Lake City
Spolu s novým spôsobom krasokorčuliarskeho rozhodovania, ktoré mimochodom Jagudin kritizoval a Pľuščenko chválil, nadišli veľké chvíle vysokého skokana Žeňu (Pľuščenka). Od zimných hier v Utahu neprehral ani raz. Víťazil s absolútnou prevahou, ani jeden z rozhodcov ho nedal na iné ako prvé miesto.
Princíp nového hodnotenia je v neosobnosti, čo by vraj malo zaručovať väčšiu objektivitu. Zo štrnástich známok vyberie počítač náhodne deväť. Diváci ani pretekári nevedia, kto a ako hodnotil. Tohtoročné majstrovstvá sveta vo Washingtone utopili fanúšikovia v protestnom piskote. Prípady, že jeden rozhodca dal 4,2, druhý 5,6, neboli zriedkavé. Pľuščenko bol však na výslní, po jeho jazdách sa zdvíhali oprávnené vlny nadšenia.
Pľučenka zradilo rozhodovanie?
Finále krasokorčuliarskej Grand Prix v americkom Colorade Springs vyhral úplne neznámy Kanaďan Emanuel Sandhu. Rodák z Toronta (nar. 18.11.1980) bol na MS doteraz 18. (1999), 9. (2001), 8. (2003), v roku 2002 sa ani nedostal do národného tímu. Absolvent prestížnej vysokej školy baletnej v rodnom meste (žije v Richmond Hills pri Vancouveri) sa do súťaže kvalifikoval až ako druhý náhradník, keď zo zdravotných dôvodov odstúpil jeden z favoritov Američan Tim Goebel, tiež skokanský veľmajster.
Kanaďan s indickými predkami zajazdil čistý náročný štandard s viacerými štvoritými skokmi a aj na svoje na prekvapenie (iba som dokonale predviedol svoju prácu, zhodnotil sa stručne Sandhu) predstihol z druhého miesta po krátkom programe Rusa. Pľuščenko neskrýval: „Prekvapilo ma, že som prehral, ale tento nový systém rozhodovania je väčšinou dobrý."
Rus doplatil na techniku!
Pľuščenko ťažko skrýval rozpaky, doplatil na nízke technické známky, hoci je každému zrejmé, že v tejto oblasti je nedostižný. Dvojnásobný majster sveta zvládol dve náročné kombinácie so štvoritým tulupom, potom však pridal ešte jednu kombináciu trojitého axla s dvojitým tulupom a tú mu už rozhodcovia na základe nového systému hodnotenia do výsledku nezarátali. Zámorské médiá z voleja označili výsledok z Grand Prix za prvé kontroverzné rozhodnutie od zavedenia nového bodového systému. Z niektorých rozhodcov sa stali „účtovníci" zvládnutých technických prvkov. Tí „klasickí", a kiežby ich smer zvíťazil, brali do úvahy aj spôsob predvedenia.
„Tajný" spôsob rozhodovania je teda rovnako subjektívny. Iba čas ukáže, či zabezpečí pointu jeho zavedenia, nemožnosť lobingu či dokonca úplatku u arbitrov v prospech niektorého zo športovcov.
PETER FUKATSCH