Projekty FAP (program finančnej pomoci - Financial Assistance Programme) a Goal fungujú od roku 1999 a sú významným zdrojom príjmov pre zväzy. „Vznikli s cieľom pomôcť všetkým a prerozdeliť príjmy FIFA predovšetkým z majstrovstiev sveta a predaja televíznych práv. Každá z 204 členských asociácií získa ročne 250-tisíc dolárov, okrem toho ide 2,5 milióna dolárov na účet konfederácií. Peniaze sú na rozvojové projekty, aj bežné výdavky. Aj Slovensko má zaujímavé projekty. Pre niektoré zväzy je to jediný zdroj príjmov," povedal manažér Goal a FAP Urs Zanitti.
Po štvorročnom období FIFA na kongrese v Dohe vyhodnotila výsledky projektov a rozhodla sa pokračovať. „Skúsenosti sú dobré. Dôjde však k niekoľkým zmenám. Národné asociácie musia prejsť auditom, ktorý vyhodnotí efektivitu investovania pomoci. Viac pozornosti sa bude venovať aj manažérskemu tréningu. Rozhodli sme sa pripraviť 12 seminárov, v rámci nich bol aj tento, aby sme vysvetlili pravidlá a pripravili na prácu s programom pomoci," dodal Zanitti.
„Projekty má aj Európska futbalová únia. Každý rok poskytneme viac ako 300 miliónov dolárov. Asi 1,8 milióna dolárov dostane ročne každá z 52 členských asociácií na rozvoj infraštruktúry, milión na výstavbu malých ihrísk pre verejnosť i solidárne platby, 20 miliónov ide do tréningu a vzdelávania," vysvetlil manažér programu podpory UEFA Andreas Kuhn.
Podľa generálneho sekretára zväzu Dušana Tittela pripravuje vedenie nášho futbalu niekoľko projektov, ktoré by chcelo realizovať s podporou FIFA, resp. UEFA. Týmto spôsobom pokryl zväz aj náklady na výstavbu Národného tréningového centra v Senci.
(sita, ja)