Galis impulzívny. ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL
Reprezentačnému trénerovi Ladislavovi Jurkemikovi trvá zmluva so zväzom do konca tohto roka, ale po kvalifikácii EURO 2004, v ktorej sme obsadili v skupine 3. miesto, sa výkonný výbor futbalového zväzu rozhodol nepredĺžiť s ním zmluvu. Vytvoril odbornú trénersko-metodickú komisiu, ktorá navrhla piatich kandidátov na post nového reprezentačného kormidelníka - medzi nimi aj L. Jurkemika. Vedenie žiadalo od komisie užší výber a v druhom kole zostali dvaja kandidáti. Vypadli Ladislav Jurkemik, Karol Pecze a Jozef Bubenko, zostali Dušan Galis (52 rokov) a Stanislav Griga (42). V záverečnom hlasovaní vyhral Dušan Galis pomerom hlasov 11:2, keď proti nemu bol predseda trénersko-metodickej komisie futbalového zväzu Jozef Vengloš a podpredseda zväzu Ivan Nemečkay. Nehlasoval podpredseda zväzu Štefan Sapár.
Dušan Galis krátko vo funkcii reprezentačného kormidelníka pôsobil, ale na protest proti novému prezidentovi zväzu Františkovi Laurincovi rezignoval. S Laurincom sa teraz pomerili, ten dal Galisovi pri rozhodovaní aj hlas. Galis má za sebou necelý mesiac vo funkcii iba teoreticky, lebo zmluvu so zväzom nepodpísal. To sa stane až po schválení realizačného tímu.
O reprezentácii: treba určiť pravidlá
S akými prvoradými cieľmi beriete druhý vstup do reprezentácie?
„Chcem dokázať niečo na pozdvihnutie úrovne futbalu na Slovensku aj nálady okolo neho. Pripravil som koncepciu práce, bol som na žrebovaní kvalifikácie majstrovstiev sveta 2006, s ligovým výberom na Cypre. Stretávam sa s hráčmi, ľudmi okolo zväzu a z podporného tímu. Keď sa dohodneme na termínovej listine, začne sa nová fáza."
Čo budú vo vašej práci priority a čo postupné ciele?
„Ak mi schvália realizačný tím, poviem, ako si to predstavujem. Zhromaždím okolo seba ľudí, s ktorými budeme niesť spoločnú zodpovednosť. Najskôr vytvoríme tím, potom pôjdeme za konkrétnymi vecami. V tíme budú ľudia, ktorí budú sledovať súperov v kvalifikácii. V decembri by sme mali vycestovať do Číny, na jar budeme hrať doma s Rakúskom a na Ukrajine. Budem veľa cestovať, stretávať sa s legionármi. O kvalifikácii budeme vedieť viac po 19. januári, keď bude v Moskve rokovanie o zápasoch skupiny. Pôjdem na majstrovstvá Európy sledovať troch súperov."
S čím predstúpite pri prvom zraze pred reprezentantov?
„Aby sme si určili pravidlá hry a začali od čistého stola. To je základ. Chcem, aby sa aj oni vyjadrili. Aby to, na čom sa dohodneme, platilo, aby bola obojstranná dôvera. Na tom trvám."
Máte už jasné, na koho sa chcete najviac spoliehať?
„Šesť-sedem hráčov, ak budú spĺňať kritériá, by malo tvoriť kostru. Ak budú pravidelne vonku hrať. Je tu Greško, už hráva v Blacburne, už dal aj gól, Labant, Varga, Zeman, keď je zdravý, Demo občas, Janočko, Vittek. Týchto chcem doplniť aj z hráčov našej ligy, ktorí majú na to, aby sa pokúsili o príjemný zvrat v slovenskom futbale."
O trénerstve: bez konfliktov nie je futbal futbalom
Nemá byť tréner reprezentácie na dva cykly, pre majstrovstvá Európy a sveta?
„To je vec výkonného výboru, na to neviem odpovedať."
Prečo ste sa rozhodli pre Tomascheka, Petráša a Hippa? Neuvažovali ste o starom tandeme Valovič - Móder?
„Tomascheka som poznal ako svedomitého hráča. Bol na Cypre ako vedúci mužstva a príjemne ma prekvapil. Uvažoval som aj o Valovičovi, bol horúcim adeptom. Napokon som sa rozhodol pre dvojicu Petráš - Hipp. S Móderom som sa dlhšie nestretol. Petráš je ikona slovenského futbalu. Hráči ho rešpektujú, má veľmi dobré hodnotenie od Bubenka, s ktorým získal dva tituly. Je to upokojujúci element ku mne. Ja som impulzívny, on je pokojný. S Mišom Hippom som pracoval v Petržalke, je to svedomitý, poctivý a vzdelaný človek, ktorý má budúcnosť, bude veľmi dobrým trénerom. Na oboch sa dá plne spoľahnúť."
Aké klady má slovenský futbal a kde sú jeho najväčšie nedostatky?
„Slovenský futbal je úžasný v tom, že ak je priaznivá klíma, fanúšikovia vedia vytvoriť atmosféru, ktorá spĺňa aj anglické kritériá. Pri tej atmosfére vedia byť dvanástym až trinástym hráčom. Aj médiá vedia vytvoriť klímu a zobudia aj tých, čo celý rok spia a nesledujú futbal. My sa musíme oprieť o hráčov zo zahraničia, urobiť dobrú atmosféru v mužstve, potom môžeme čosi dokázať. Máme kvalifikačnú skupinu, v ktorej sú traja účastníci majstrovstiev Európy - Rusko, Portugalsko, Lotyšsko. Každý má ambície. Ak budeme ťahať za jeden povraz, atmosféra môže byť opäť úžasná, v tom je nádej. Slovenská mentalita sa vie prejaviť v hľadisku aj na ihrisku."
Neobávate sa konfliktov, aké mali vaši predchodcovia s legionármi a ako sa ich chcete vyvarovať?
„S tým musí každý rátať, futbal bez konfliktov nie je futbal. Konflikty boli, sú a budú. Práve preto chcem určiť pravidlá hry, aby sme vedeli v každej situácii reagovať. Kto si čo môže dovoliť. Ak vedia byť profesionálmi v zahraničí, musia byť nimi aj v reprezentácii, so všetkým čo k tomu patrí. Ja urobím všetko preto, aby sa tak stalo."
Hovoríte o širokom podpornom tíme. Nebude potom priveľa názorov?
„Sú tam ľudia, ktorí mi budú robiť analýzy zápasov. Bude tam psychológ, konzultant so všetkými lekármi. Špecialistov použijem pri sledovaní jednotlivých súperov. Aj oni musia povedať názor. Potom určím nomináciu, aj si ju odôvodním."
O kvalifikácii: máme troch z majstrovstiev Európy
Ako ste vnímali žreb kvalifikácie MS 2006?
„Veľmi som sa nevzrušoval, čo má byť, to bude a čo má prísť, to príde. Rusi po vyžrebovaní skupiny doslova vyskočili od radosti, Portugalci to brali triezvo. Správanie sa Rusov nieslo znaky veľkého sebavedomia. Keď Holanďanom vyžrebovali Čechov, boli z toho hotoví. S českým trénerom Brücknerom sme žartovali, že si už nemusia ani meniť dresy, majú ich celú sadu. Ako keby nám znovu vyžrebovali Turkov."
Mali ste tajný tip na prijateľnejšie mužstvá?
„Nemal, snívanie mám už za sebou. Ale bral by som radšej Švédov ako Portugalcov."
Kto bude najnepríjemnejší súper?
„Každý. Každý bude chcieť vyrobiť prekvapenia. Keď Lotyši zdolali Turkov, bronzových z majstrovstiev sveta, prečo by nemali aj nás. Ja by som nikoho nepodceňoval. Je pravda, keď ideš hrať s Lichtenštajnskom, musíš vyhrať, ale ani to sa už nerodí ľahko."
Čo budete považovať za úspech a čo za neúspech?
„Potešilo by ma, ak by sme zdolali niekoho zo silnejších. Neúspechom by bolo nepostúpiť a ešte prehrať s niekým slabým. Jednoznačne by som ja, Dušan Galis, považoval za potrebné pre tento národ konečne raz niečo veľké dosiahnuť. A to je vyhrať skupinu, alebo sa dostať do baráže. To by som považoval za skutočný úspech. Hoci sa to asi zdá velikášske a sú to silné slová. Ale raz treba začať."
S kým by ste najradšej začali kvalifikáciu hrať?
„Najradšej by som sa so slabším rozohral, ale asi si človek nevyberie. Čo bude, to bude."
O futbale: musí sa začať boj o diváka
Ako podľa vás vníma slovenská verejnosť náš futbal?
„Pri úspešných výsledkoch ešte zahorí futbalové srdiečko, ešte sa objaví radosť a nadšenie. Ale my sme stratili veľa verných fanúšikov futbalu. Preto sa teraz viac hľadajú horšie veci, nie pozitívne, čo nie je dobré. A cítim to aj v mediálnom pohľade."
Boli ste pri tom, keď bol Slovan federálny aj slovenský majster. V čom sa odvtedy náš futbal zmenil?
„Keď sme boli federálni majstri, mali sme 42-tisíc divákov na šláger, 35-tisíc bol priemer. Túžba po titule zjednotila ľudí. Aj za pomoci divákov sa nám podarilo vyhrať. Bola súdržnosť medzi hráčmi, dobrá atmosféra. Hralo veľa odchovancov a čo bolo prioritné, boli pohromade päť rokov. Aj v tom bola sila majstrovského Slovana."
Čo je hlavnou príčinou klesajúcich návštev?
„Dnes je veľká fluktuácia hráčov. Menia sa a ľudia nemajú čas si na nich zvyknúť, lebo hneď ich predávame. Zhoršil sa vzťah divák - hráč, divák - klub. Nemáme osobnosti, nevieme vychovať kvalitných futbalistov. Keď sa nádeje stanú akože hráčmi, už ich predávame. Mladí nevidia vzory, nemajú sa s kým porovnať. Nás porovnávali s Adamcom a Joklom, ďalších s Petrášom, neskôr s Tittelom, Glonekom, potom s Dubovským. Keď ľudia vidia Ligu majstrov, majú možnosť výberu, je jasné, že na našu ligu nepôjdu. Aj keď sa hrá slávne derby, príde málo ľudí. Chýba dôvod na návštevu futbalu."
Na čom by mal slovenský futbal najskôr začať pracovať na zlepšenie imidžu?
„Ja by som zabojoval o Národný štadión. Keď máme Národné tenisové centrum, nemali by sme mať aj taký futbalový štadión? Tých 450-tisíc členov, ktorých pokrýva futbal, o čomsi hovorí. Bude hanba, ak o pár rokov budeme musieť hrať kvalifikáciu v Rakúsku alebo Maďarsku, lebo nebude vyhovujúci štadión. V kluboch sa musí začať boj o diváka, o vytvorenie atmosféry nedávnej minulosti."
Ku ktorému štýlu hry má slovenský futbal najbližšie?
„V minulosti sa vedeli naši presadiť, v každej krajine v Európe v podstate niekto s úspechom hral. Nášmu naturelu v epicentre Európy vyhovuje futbal, aký hrajú Česi, Chorváti či Slovinci, s tým môžeme pomýšľať na úspechy. Vzdialený nám je anglický, nemecký alebo aj taliansky štýl."
stranu pripravil
Prehľad hlavných trénerov od roku 1993
Jozef Vengloš 6. 4. 1993 - 15. 6. 1995
Jozef Jankech 4. 7. 1995 - 23. 10. 1998
Dušan Galis 10. 12. 1998 - 23. 2. 1999
Jozef Adamec 26. 2. 1999 - 30. 11. 2001
Ladislav Jurkemik 1. 2. 2002 - 31. 12. 2003
Dušan Galis 1. 1. 2004 - ???
Ako hlasovali o trénerovi
Za - Laurinec, Obložinský, Benedik, Paršo, Machovič, Belaník, Zima, Dubeň, Sabol, Lipovský, Krchňák
Proti - Vengloš, Nemečkay
Neprítomný - Sapár
Realizačný tím D. Galisa
Róbert Tomaschek - vedúci mužstva
Dušan Galis - prvý tréner
Ladislav Petráš - prvý asistent
Michal Hipp - druhý asistent
Rastislav Vincúr - tretí asistent, tréner brankárov
Vladimír Pener - lekár
Jiří Jurza - fyzioterapeut
Ivan Šumichrast - masér
Ivan Drinka - kustód
Pozorovatelia - podporný tím
Dušan Tittel, generálny sekretár SFZ
Jozef Vengloš, predseda trénersko-metodickej komisie
Ladislav Kačáni, člen trénerskej komisie
Ján Hucko, člen trénerskej komisie
Pavol Peráček, riaditeľ technického úseku SFZ
Jozef Prochotský, asistent Dukly B. Bystrica
Stanislav Strapek, tréner
Ján Kocian, Nemecko
Ľuboš Moravčík, Francúzsko
Anton Ondruš, Španielsko