Jeho skrýšou bola miestnosť pod farmárskym domom v Daúre neďaleko Tikrítu. Američania ju okamžite premenovali na „pavúčiu dieru". Mala totiž len necelé dva metre z každej strany, po stenách pavučiny a pleseň. Pred očami Američanov ju mali uchrániť kopy hliny a rozbité tehly pri vchode.
Napriek tomu vojaci úkryt našli. A v ňom osobu, ktorú hľadali dňom i nocou od začiatku apríla, keď prvýkrát od začiatku irackej vojny vstúpili do Bagdadu.
V rámci operácie „Červený úsvit" najprv obkľúčili celú farmu. Utečenca vystopovali až po ďalších minútach.
Zatýkanie prebehlo hladko. Bývalý diktátor, ktorý sa v čase svojej slávy vyhrážal Američanom bojom do posledného vojaka, v sobotu v noci nekládol nijaký odpor. „Nepadol ani jeden výstrel, nedošlo k žiadnym zraneniam," potvrdil pokojný priebeh akcie na včerajšej tlačovej konferencii Sanchez.
Možno aj vďaka tomu Saddám prežil. Jeho synovia Udaj a Kusaj sa v júli v Mosule bránili do poslednej chvíle a zomreli.
Či ide skutočne o bývalého irackého prezidenta, si vojaci v prvej chvíli neboli istí. „Vyzeral tak, že nebolo hneď jasné, že je to Saddám Husajn," povedal agentúre AP nemenovaný vysoký predstaviteľ USA vo Washingtone. „Niektoré telesné znaky však naznačili, že je to on." Svoju totožnosť priznal aj Saddám, neskôr ju potvrdili testy DNA.
Spojenci pátrali po Husajnovi takmer deväť mesiacov. Už pred začatím vojny sa veľmi často neobjavoval na verejnosti a informácie o ňom boli často len špekuláciami. Médiám sa takmer vyhýbal a naposledy hovoril koncom februára v Bagdade s reportérom americkej televízie CBS. Od začatia vojny sa na obrazovke objavil prvýkrát až tesne pred pádom Bagdadu. Nebolo však isté, či nešlo o niektorého z dvojníkov, ktorých rád a často využíval.
Po vojne sa trinásťkrát ozval prostredníctvom arabských médií. Vo väčšine prípadov išlo o hlasový záznam, v ktorom vyzýval na pokračovanie odporu proti okupantom.
(mm, reuters, čtk)