Husajna najprv pehliadol lekár, potom ho oholili. Jeho úkryt bol síce skromný, neďaleko neho ale našli 750 tisíc dolárov.
FOTO - REUTERS
BAGDAD, TIKRÍT, WASHINGTON - „Máme ho," povedal včera v Bagdade americký civilný správca Iraku Paul Bremer a novinári začali nadšene tlieskať. „Tyran je väzňom," povedal.
Ďalšie detaily o akcii pridal veliteľ amerických jednotiek v Iraku genrál Ricardo Sanchez. Američania Husajna zatkli na základe spravodajských informácií špeciálne jednotky, ktoré dostali informáciu, že Husajn by sa mal skrývať v Daúre. Po zatknutí bol údajne trochu dezorientovaný. Podstúpil lekárske vyšetrenie, zobrali mu vzorku DNA. Ako prvý Husajna údajne identifikoval bývalý viceprezident Tarík Azíz, ktorého už Američania zatkli dávnejšie.
Či bude vyplatená odmena 25 miliónov dolárov za informácie vedúce k chyteniu Husajna, Sanchez včera prezradiť nechcel. Nie je zatiaľ jasné, ako dlho bol v biednom vidieckom úkryte a s ktorými osobami spolupracoval. Úkryt menil veľmi často - aj každé tri hodiny. Totožnosť dvoch osôb, ktoré spolu s ním zatkli, nie je známa. Husajn so svojimi väzniteľmi komunikuje.
So zvrhnutým prezidentom sa včera na 30 minút stretli aj členovia Irackej vládnej rady. „Vyzeral unavený a vyčerpaný, zostal však vzdorný a žiaden zo svojich činov neľutoval," povedal prominentný člen rady Adnan Pachachi. „Snažil sa ospravedlňovať svoje zločiny viacerými spôsobmi a tvrdil, že on bol len prísny vodca."
Podľa amerického generála Sancheza nie je isté, že Husajnovo zatknutie bude ihneď znamenať skončenie útokov proti americkým vojakom. „Neviem, či ich pribudne, ale sme pripravení," vyhlásil.
Aj podľa analytikov je predčasné tvrdiť, že odpor proti americkým silám skolaboval. „Operácií, ktoré vedú stúpenci bývalého režimu, ubudne, lenže odpor nekladú iba oni," povedal Mustafa Alani, odborník na Irak v londýnskom Royal United Services Institute. „Nedotkne sa to tých arabských alebo irackých bojovníkov, ktorí nie sú stúpencami Saddáma Husajna. Ich akcií bude možno pribúdať a ich odpor získa ešte viac nacionalistický rozmer."
„Nie je to koniec všetkého. Povstanie silnelo aj bez toho, aby bolo Saddámom kontrolované, dokonca bez jeho vplyvu. Je tam 15 až 30 skupín, ktoré so Saddámom nemali žiadny kontakt ani z finančného, ani zo strategického hľadiska," povedal Toby Dodge z londýnskeho Kráľovského ústavu pre medzinárodné otázky.
(mch, reuters, čtk)