Predstavitelia americkej armády oznámili, že bojovníci Talibanu by sa mohli pokúsiť zasadanie Veľkej rady narušiť. V Kábule preto od včera panujú prísne bezpečnostné opatrenia. Na mieste konania snemu hliadkujú vojaci novoutvorenej afganskej armády, vojaci medzinárodných mierových jednotiek a na strechách okolitých domov sú pripravení odstreľovači. FOTO - ČTK/AP
Atletický štadión v Kábule zatiaľ stále slúži viac politickým záležitostiam ako športu. Pred niekoľkými dňami sa tam uskutočnila registrácia 500 členov do Lóje Džirgy - Veľkej rady, ktorá má spísať novú ústavu a pripraviť prvé slobodné voľby. Ešte pár rokov dozadu na ňom Talibanci robili verejné popravy.
Prezident alebo parlament
Aby sa v Afganistane vôbec mohlo voliť, treba voličov zaregistrovať. Afganci nemajú jednotné identifikačné karty aj počet obyvateľov dedín, miest a celej krajiny sa len odhaduje. Registrácia Kábulčanov prebieha v zhnitých útrobách štadióna. Pomáhajú s ňou medzinárodné mimovládne organizácie. Austrálčanka Muade Thomsonová je zamestnankyňou jednej z nich a okrem vydávania preukazov sa stará o propagáciu zmyslu volieb medzi ľuďmi. „Samozrejme, že mužov a ženy registrujeme oddelene," hovorí a zapaľuje si cigaretu, až keď je z dohľadu strážcov štadióna, aby zbytočne neprovokovala. Tvrdí, že je rozhodujúce, aby ženy využili právo voliť. O to ostatné sa bude bojovať až potom.
Hoci sa už v Kábule nestrieľa viac ako v ktorejkoľvek inej metropole, hrozba fundamentalizmu a novej vojny je stále aktuálna. Sulejman Núri Daudi, novinár miestnych Kabul News, je presvedčený, že budúcnosť závisí od výsledkov Lója Džirgy. „Je veľký rozdiel v tom, či bude mať väčšiu moc prezident alebo parlament," hovorí. Je to jedna z najdôležitejších otázok, ktoré zodpovie Lója Džirga. Sulejman sa obáva, že ak sa moc skoncentruje v rukách prezidenta, môže byť zneužitá, ako už toľkokrát predtým.
Aktuálny problém krajiny je však skôr opačný. Moc dočasného prezidenta Hamída Karzája siaha len po hranice Kábulu a značnej časti Afganistanu vládnu kmeňoví náčelníci s ozbrojenými skupinami. Pre obyvateľov spravovaných oblastí sú skutočnou autoritou oni a nie centrálna vláda. Je to tak aj na severe, v meste Mazáre Šarif, kde má kanceláriu česká nadácia Člověk v tísni. „Prechodné obdobie vlády silnej ruky, ktoré udrží poriadok a nahradí desiatky normálnymi daňami, je asi potrebné," hovorí zamestnanec nadácie David Ševčík. V oblastiach, kde sú silní lokálni vodcovia, by bez ich súhlasu nemohli stavať školy ani prístrešky pre utečencov vracajúcich sa z Iránu a Pakistanu.
Nový začiatok
Obyčajní ľudia nevnímajú tvorbu ústavy obzvlášť detailne, ale väčšinou sa zhodujú, že Lója Džirga je pre nich obrovskou šancou. Všetko čo chcú, je pokojný život bez extrémov a násilia. Ulice Kábulu predpovedajú šťastnejšiu budúcnosť už teraz. Hoci je tam stále niekoľkonásobne viac kalašnikovov ako mobilov, zovšadial už hrá hudba, predávajú sa knihy, CD aj mierne šteklivé obrázky indických žien. „Už dva roky tu trvá mier. To je v Afganistane to najsvetlejšie obdobie za posledných 25 rokov," dodáva David Ševčík.
JURAJ JAVORSKÝ, Kábul