Podľa dobre informovaných zdrojov by mal takzvaný short list tvoriť ruský RAO UES, český ČEZ, americký AES, nemecký E.ON a britský International Power. Prvé dve spoločnosti majú pritom záujem o elektrárne ako o celok vrátane jadrových aktív. S ruskou štátnou firmou RAO UES podľa nemenovaného zdroja blízkeho ruskej strane úzko spolupracuje aj plynárenská spoločnosť Gazprom.
Vybraní záujemcovia budú môcť uskutočniť hĺbkový audit v elektrárňach niekedy vo februári až v marci budúceho roka. Predkladanie záväzných ponúk očakáva minister hospodárstva Pavol Rusko najskôr v júni 2004.
V stredu Koaličná rada rozhodla, že na privatizáciu bude určených až 66 percent akcií v nominálnej hodnote viac ako 25,2 miliardy korún. Ako už v minulosti avizoval sám minister hospodárstva Rusko, jedným z dôležitých výberových kritérií bude schopnosť kupujúceho dobudovať 3. a 4. blok jadrovej elektrárne v Mochovciach. Podľa ruského zdroja záujem o dostavbu dvoch nukleárnych blokov prejavila už firma Atomenergoexport zo strojárskej skupiny OMZ.
Po znovuotvorení privatizačného procesu prejavilo záujem o elektrárne pôvodne až desať firiem, z toho dve slovenské. Savas Žilina a Hornonitrianske bane Prievidza však z privatizačného boja vypadli hneď na začiatku. V oboch prípadoch boli oficiálnym dôvodom zamietnutia prihlášky zo strany privatizačnej komisie nedostatočné skúsenosti uchádzačov v oblasti energetiky a spochybnená schopnosť firiem celý projekt financovať.
Z boja o elektrárne nedávno odstúpili taliansky Enel, belgický Electrabel a rakúsky Verbund. Príčinou mohla byť podľa zástupcu privatizačného poradcu PricewaterhouseCoopers Petra Mitku práve striktná podmienka slovenskej vlády o možnosti sprivatizovať elektrárne len ako celok, alebo len ako dve samostatné dcérske spoločnosti. (tasr)