„Z hnuteľného majetku bol najväčší záujem o automobilovú techniku - Tatry 815, Tatry 148, elektrocentrály a cisterny," povedal riaditeľ úradu pre investície Milan Timoracký.
Hnuteľný majetok, ktorého cenu odhadne súdny znalec na viac ako 50-tisíc korún za kus, sa draží. Majetku, ktorý sa nepredá, armáda zníži cenu najviac o 50 percent. Ak oň ani tak nie je záujem, ide do šrotu.
„Naposledy sa nám podarila dobre vydražiť mostná súprava. Z výkričnej ceny 3,9 milióna sme nakoniec stúpli na 11 miliónov korún," povedal Timoracký. Veľký záujem je aj o pojazdné strojárske dielne a muničné automobily V3S.
Armáda ponuky na predaj majetku inzeruje v tlači, alebo na stránke ministerstva. Niekedy môže priamo ponúknuť aj sumu.
Munícia sa predáva iba firmám, ktoré majú povolenie na obchodovanie s vojenským materiálom. Z celkového majetku určeného na odpredaj tvorí desatinu. Pre armádu je predaj, aj za nízku cenu, výhodnejší, ako zneškodnenie nepotrebnej munície.
Nová právna úprava, ktorá by od polovice budúceho roka ministerstvu umožnila bezplatne ponúknuť obciam a župám prebytočné vojenské nehnuteľnosti, by sa už čoskoro mala objaviť na rokovaní vlády. Dnes ponúka rezort prebytočné nehnuteľnosti zadarmo iba štátnym organizáciám, obce a samosprávne kraje za ne musia platiť.
„Najviac záujemcov o nehnuteľnosti by bolo v Bratislave, ale tu už skoro nič nemáme. Lukratívny pozemok na Šafárikovom námestí bol predaný, ale kupujúci nezaplatil podľa zákona do 60 dní, tak sme odstúpili od zmluvy," povedal Jozef Pagáč z odboru správy majetku a údržby na ministerstve.
(rk)