PIEŠŤANY - Na štvrtom sneme Smeru delegáti vyzvali vládu Mikuláša Dzurindu na odstúpenie. „Odporučili poslancom a vedeniu strany Smer, aby išli vláde po krku a urobili všetko preto, aby skončila svoju činnosť, pretože spôsobuje krajine obrovské škody," povedal predseda strany Robert Fico.
Keďže Slovensko v máji vstúpi do Európskej únie a musí prijať množstvo nových zákonov, Smer je v prípade vládnej krízy pripravený zaručiť stabilitu ďalšieho politického vývoja - jeho podmienkou je však prijatie politickej dohody o predčasných voľbách. Voľby by sa mohli podľa Fica uskutočniť ešte v prvom polroku 2004.
Inak sa bude Fico snažiť spojiť referendum o predčasných voľbách s prezidentskými voľbami. Hovorí, že tak chce znížiť náklady na organizáciu referenda.
Delegáti snemu prijali i dokument Ekonomická a sociálna alternatíva postupu politickej strany Smer v prípade účasti vo vláde ako i víziu Politická alternatíva.
Smer píše, že jeho strategickým cieľom je integrácia stredoľavých politických strán. Má záujem o zlúčenie s SDĽ i SDSS, no integrácia nesmie viesť k oslabeniu politickej pozície Smeru ani k zmene názvu strany. „Integrácia nie je pre Smer fetišom," povedal Fico.
V dokumentoch Smer odsudzuje jednotnú sadzbu DPH vo výške 19 percent, ako i „priskoré" odstavenie dvoch blokov jadrovej elektrárne V-1 v Jaslovských Bohuniciach v rokoch 2006 a 2008.
Delegáti snemu vymenovali nového podpredsedu strany pre ekonomiku. Stal sa ním tieňový minister financií a poslanec parlamentu Igor Šulaj, ktorý vystriedal Milana Murgaša.
Na otázku SME, či delegáti rokovali aj o vlastnom kandidátovi na prezidenta, Šulaj odpovedal: „Ak sa ma pýtate, či už oficiálne padlo meno pána Murgaša, tak zatiaľ nie. Nášho kandidáta oznámime včas." Smer zvažuje aj možnosť podpory nestraníckeho kandidáta.
(mp)