FOTO - AUTOR
Mám vysadené mladé stromy pagaštanov. V posledných rokoch ich napáda ploskáčik pagaštanový, o ktorom som čítal, že dôkladným vyhrabaním opadaného lístia ho môžeme zlikvidovať. Na mojich stromoch sa však objavuje každý rok, a preto si myslím, že bude treba proti nemu zasiahnuť aj chemicky. M. K., Veľké Leváre
Vyhrabávanie, spálenie alebo skompostovanie poškodeného lístia pagaštanov je síce dôležitým opatrením v boji proti ploskáčikovi pagaštanovému, pretože prezimuje v listoch v štádiu kukiel, ale účinok sa prejaví len v početnosti prvej generácie.
Ploskáčik pagaštanový (Cameraria ohridella) má v našich podmienkach za rok tri generácie. Početnosť prvej generácie je pomerne malá, ale početnosť každej ďalšej rastie geometrickým radom. Keďže ploskáčiky sú drobné motýliky, za svojím jediným hostiteľom zaletia aj na väčšie vzdialenosti. K rojeniu prvej generácie dochádza v druhej polovici apríla. Počas rojenia sa motýliky zdržujú na kmeňoch stromov. Po párení samičky kladú vajíčka jednotlivo na vrchnú stranu listov. Chemický zásah proti škodcovi by sa mal urobiť práve v tomto období, pretože väčšina povolených prípravkov patrí medzi tzv. inhibítory tvorby chitínu (Bonus, Dimilin 48 SC, Nomolt 15 SC), ktoré sú účinné proti vajíčkam a mladým húseniciam. Štvrtý povolený prípravok - Komplet - patrí medzi klasické insekticídy obsahujúce dve účinné látky (pyretroid + organofosfát), preto sa môže aplikovať už v čase rojenia škodcu a treba ním ošetriť kmene a spodné časti koruny stromov. Proti druhej generácii ploskáčika pagaštanového zasahujeme koncom júna alebo začiatkom júla. Ak sú zásahy proti prvej a druhej generácii dobre načasované, tretia generácia škodcu už nespôsobí väčšie škody a proti nej už nezasahujeme.
Ing. JURAJ MATLÁK