V záhradkách na svahoch často budujeme terasy. Terasovanie urovnáva povrch pôdy, zabraňuje splavovaniu jemných častíc pôdy dažďovou vodou a na rovine vytvára hlbšiu pôdu pre vzrastné stromy. Poznáme najmenej tri druhy terás: násypné, urovnávajúce a vyvýšené terasy.
Násypné terasy nachádzajú uplatnenie na veľmi prudkých svahoch s plytkou pôdou. Často sprevádzajú átriové stavby alebo individuálnu bytovú výstavbu na prudkých svahoch. Medzi steny vysoké viac než meter zapustené do zeme do hĺbky 0,5 metra, je nasypaná hrubá vrstva antropogénnej humóznej zeminy. Terasy sú pomerne úzke a vysoké. Šírka je často len 2 až 3 metre. Steny terasy sa robia z betónu alebo z kameňa stmeleného maltou prípadne cementom. V stenách sú zabudované drenážne otvory.
Urovnávajúce terasy staviame na svahoch s menším sklonom. Plošinu majú širokú 3 až 5 metrov, umiestnenú medzi suchými kamennými múrikmi. Suché múriky budujeme z kameňov uložených na sebe, štrbiny sú vyplnené hlinou. Väčšie kamene ukladáme do základu. Hrúbka múrikov je v základe 0,4 metra, navrchu 0,2 metra. Stabilizáciu dosiahneme zošikmením stien múrika, keď na výšku ustupujeme o 0,2 metra od vertikály.
Vyvýšené terasy sú najčastejšie na rovine alebo na miernom svahu s plytšou pôdou. Sú určené pre ovocné stromy. Zvýšením terén urovnávame a súčasne vytvárame viac priestoru pre korene stromov. Steny terasy sú nízke a šikmé. Výška terasy nepresahuje 0,8 metra.
Terasy bránia vodnej erózii, lebo na rovnej ploche sa neodplavuje pôda z jej povrchu. Násypné a urovnávajúce terasy zmenšujú však plochu záhradky. Pri 45-stupňovom svahu až o 30 percent. Terasy majú okrajový efekt, keď rastliny na okraji majú viac slnka ako pri stene vyššie sa nachádzajúcej terasy. Pôda na okraji sa viac prehrieva a rýchlejšie vysychá. Navyše, urovnávajúce terasy nemajú na celej ploche rovnakú hĺbku humusovej vrstvy pôdy.
Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.