Zamestnanci slávneho amsterdamského Rijksmusea pripravujú na transport slávny Rembrandtov obraz Nočná hliadka. FOTO - ČTK/AP
V Louvri už od vstupu viete, kde nájdete Monu Lisu. V amsterdamskom Rijksmuseu to platí pre Rembrandtovu Nočnú hliadku. Slávny obraz vznikol v roku 1642. Jeho autor mal tridsaťšesť rokov a veliteľstvo občianskej gardy v Amsterdame si ho vybralo, aby ich namaľoval.
Názov obrazu je nepresný, pretože námetom obrazu nie je jednotka strážnych pri nočnej hliadke, ale prehliadka gildy (spolku) arkebuzníkov na čele s kapitánom Fransom Banningom Cocqeom a jeho pobočníkom Willemom van Ruytenburghom. Rembrandt sa odchýlil od svojich portrétov a zachytil udalosť plnú pohybu a napätia.
Pôsobivý kontrast k ozbrojeným mužom utvárajú detské postavy, napätie udržuje aj zvláštna hra pohľadov. Odborníci dlho diskutovali, či nejde o scénu spojenú s nejakou konkrétnou udalosťou, napríklad triumfálnym príjazdom Marie Medicejskej v roku 1638. Väčšina sa však zhodla, že účelom tohto obrazu, ktorý meria 363 x 437 centimetrov, bola demonštrácia schopnosti občanov spravovať a chrániť svoje mesto. Sám Rembrandt o nej hovoril ako o „pocte občanom Amstredamu". Rembrandt za obraz dostal 1600 guldenov a niektorí zobrazení okamžite žiadali, aby ich portréty opravil.
O tri storočia neskôr istý šialenec polial dielo kyselinou a Nočná hliadka musela ísť na niekoľko rokov do reštaurátorských rúk. Do Rijksmusea sa obraz vrátil v deväťdesiatych rokoch, ale v týchto dňoch opäť opúšťa svoje miesto. Rijksmuseum sa podrobí najväčšej rekonštrukcii od roku 1885.
Hlavná budova z 19. storočia, ktorú navrhol architekt Pierre Cuypers, sa uzavrie až do roku 2008. Kolekcia štyristo diel bude vystavená vo Philipovom krídle za hlavnou budovou. „Tam chceme mať to najlepšie z našich diel zo sedemnásteho storočia, a to aj Rembrandtovu Nočnú hliadku," povedal pre Reuters hovorca múzea Boris de Munnick. Úplne bude uzavreté do 20. decembra, aby sa obrazy a iné umelecké predmety mohli presťahovať do Philipovho krídla. Modernizácia podľa návrhov španielskych architektov Antonia Cruza a Antonia Ortiza si vyžiada 272 miliónov eur.