Najväčšou atrakciou bol zranený Leszek Miller (vľavo) a najsrdečnejšie ho vítali najväčší oponenti Schröder (vpravo) a Chirac. FOTO - REUTERS
Platilo to počas prvej časti summitu, ktorá hladko prijala body bežnej agendy - zahraničnú politiku, migráciu aj finančné záležitosti. Keď sa však podvečer začalo hovoriť o ústave, optimizmus sa strácal.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi hovoril o tom, že nedohoda v systéme hlasovania môže summit potopiť, francúzsky prezident Jacques Chirac opäť ostro kritizoval Španielov a Poliakov.
Najväčšou „atrakciou" bol poľský premiér Leszek Miller, ktorý sa minulý týždeň zranil po páde vrtuľníka. Pohyboval sa pomaly a zjavne mal bolesti. Do konferenčnej miestnosti prišiel na invalidnom vozíku. Najsrdečnejšie ho vraj vítali jeho najväčší oponenti Jacques Chirac a Gerhard Schröder.
Rovnako ako slovenský premiér Mikuláš Dzurinda aj Miller prišiel až na kľúčovú časť summitu. Dzurinda za slovenskú prioritu označil princíp: jedna krajina - jeden komisár - jeden hlas.
Až do večera sa špekulovalo o možných kompromisoch a všetky delegácie sa vyjadrovali veľmi neurčito. Jasné bolo len to, že rokovať sa bude maximálne do zajtra poludnia.
Ak sa nezrodí kompromis a najväčší bojovníci sa nevzdajú, o ústave sa rozhodne až po Novom roku. Už za írskeho predsedníctva.
Autor: JANA MIKUŠOVÁROMAN KRPELAN