Povinnosť firiem odviesť a zaplatiť správnu daň sa bude v roku 2004 sledovať prísnejšie. Doteraz sa mohli podniky dohodnúť s daňovým úradom, že daň zaplatia neskôr alebo na splátky a stačila dobrá vôľa úradníka.
Po novom budú musieť predložiť analýzu svojej finančnej situácie a počkať na vyjadrenie správcu dane. Ak ten odklad splátky dane odmietne, nedá sa proti tomu odvolať.
Okrem toho daňovú kontrolu dokončí vždy ten istý daňový úrad. Ministerstvo financií si od toho sľubuje koniec špekulácií a obchádzania zákona.
Kontrola sa bude môcť vykonávať častejšie ako doteraz. Ak o ňu požiadajú orgány činné v trestnom konaní, udeje sa aj bez oznámenia daňovníkovi.
Od januára si budú daňoví dlžníci sledovať svoje dlhy sami. Správca dane im oznámi nedoplatok len vtedy, ak prevýši u fyzickej osoby pol milióna a u právnickej päť miliónov korún. Všetky tieto osoby sa nájdu na webovej stránke Daňového riaditeľstva.
Zjednotiť sa majú i pokuty za daňové nedoplatky. Dlžník zaplatí úroky vo výške trojnásobku základnej úrokovej sadzby centrálnej banky (3 x 6,25 = 18,75). Nedoplatkom sa rozumie rozdiel medzi daňou, ktorú dlžník odviedol v daňovom priznaní a správnou daňou, ktorú určil úrad. Sankcie sa budú vzťahovať aj za neskoré uhradenie dane. Platiť sa bude za každý deň omeškania, a to vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby NBS.
Od januára bude môcť správca dane vyrúbiť aj blokovú pokutu, a to napríklad vtedy, ak firma nevydá spotrebiteľovi blok z registračnej pokladne.
Pokutované však budú aj daňové úrady. Stane sa tak vtedy, ak zadržia peniaze daňovníka alebo mu vyrubia neoprávnenú daňovú povinnosť.
V budúcnosti (asi v roku 2005) budú môcť daňovníci poslať daňové priznanie aj e-mailom. Elektronický podpis je síce schválený, no uvedenie do praxe brzdia technické problémy. Zmeny ukladá novela zákona o správe daní, ktorú schválili poslanci.
Pokuty
Dôvod na pokutu | suma |
nevydanie dokladu z registračnej pokladnice | 1000 - 10 000 Sk |
nepoužívanie registračnej pokladnice | 10 000 - 100 000 Sk |
nesplnenie registračnej alebo oznamovacej povinnosti | 2000 - 100 000 Sk |
nesplnenie niektorých povinností nepeňažnej povahy | 5000 - 1 000 000 Sk |
Rovnaká DPH
Daňová reforma nezjednocuje iba daň z príjmu, ale spája aj spodnú a vrchnú hranicu dane z pridanej hodnoty.
Nižšej 14-percentnej dani dnes podliehajú napríklad potraviny, nápoje, lieky, knihy, noviny, zdravotnícke pomôcky, preprava osôb či reštauračné služby. Firmy, ktoré podnikajú v tejto oblasti, novoročnú zmenu nevítajú. „Následkom bude vyššia cena potravín. Tá bude závisieť od toho, na akej cene sa dohodneme s dodávateľmi. Nárast dane o päť percent tak neznamená automatické premietnutie aj do ceny v obchodoch," tvrdí predseda predstavenstva spoločnosti Coop Jednota Adrián Ďurček.
Odborníci tvrdia, že ceny tovarov podliehajúcich nižšej sadzbe dane z pridanej hodnoty vzrastú od januára o 4,3 percenta. „Toto zdraženie však vo väčšine prípadov vykompenzuje firmám nižšia daň z príjmu," hovorí Robert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska.
Zdraženie plánujú v novom roku aj prevádzkovatelia hotelov. „Ceny zdvihneme o päť percent. Najskôr však v druhom štvrťroku," hovorí prevádzkar hotela Energetik vo Vysokých Tatrách Miroslav Talár. Za dvojlôžkovú izbu tu na noc zaplatia zákazníci tisíc korún. Nealkoholické nápoje napriek rastu dane podnikateľ zvýšiť nechce.
S obavou vnímajú inú daň poľnohospodári. „V dôsledku vyššej DPH budeme v porovnaní so susednými krajinami menej konkurencieschopní. Česko, Poľsko i Maďarsko majú totiž nižšiu sadzbu," povedal hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec.
Firmy, ktoré dnes platia 20 percent a po novom budú odvádzať o jedno percento menej, pokles premietnu aj do cien. „Nižšia sadzba zníži ceny," povedal hovorca Orange Peter Tóth.
Podnikatelia tvrdia, že nižšia daň im pomôže aj pri vracaní nadmerného odpočtu. „Daňový úrad nám bude zadržiavať menej peňazí," hovoria firmy.
Jednotná daň z príjmuS príchodom nového roka nahradí všetky dane z príjmu 19-percentná daň. Tá podporí v podnikaní hlavne eseročky, akciové spoločnosti a firmy, ktoré podnikajú ako právnické osoby. Títo podnikatelia budú po novom štátu odvádzať o šesť percent menej ako doteraz.
Podniky tak nový rok očakávajú s väčšími zarobkovými ambíciami. „Nižšia daň predsa znamená vyšší zisk," povedal hovorca Slovenských telekomunikácií Radoslav Bielka.
Odborníci tvrdia, že dôležité je, ako firmy prírastok čistého zisku využijú. „Rozhodujúce bude, akú časť zo zisku podniky spotrebujú v priebehu roka na vykrytie zvýšených nákladov spôsobených nepriamymi daňami a zvýšenými cenami energií," hovorí Robert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska. Podľa neho sa dá očakávať, že firmy potom zvýšia aj dividendy a budú viac investovať. Časť zisku by mohli použiť aj na zníženie cien svojich produktov.
Prínos rovnej dane bude podľa podnikateľov závisieť aj od ľudí. „Uvidíme, ako nová daň ovplyvní kúpyschopnosť obyvateľstva a ako tá zmení náš obrat," hovorí Marek Pivarník z Leteckej agentúry Sky Travel.
Jednotná daň bude prospešná pre tých živnostníkov, ktorí dosahovali vysoké ročné obraty a štátu tak platili najvyššiu daň v podobne 38 percent. Uľaví sa aj podnikateľom, ktorí dosahujú minimálne tržby. Daň im totiž zníži vyššia odpočítateľná položka. Z dnešných 38 760 korún na daňovníka vzrástla na hodnotu 80 832 korún.
Niektorí podnikatelia však majú z rovnej dane obavy. O svoju existenciu sa boja napríklad poľnohospodári. „V súčasnosti platíme štátu 15 percent a po novom budeme ešte o 4 viac," povedal hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec. Okrem toho budú farmári odvádzať štátu o 5 percent vyššiu daň z pridanej hodnoty.
Ministerstvo daň obhajuje a tvrdí, že je pre každého spravodlivá. „Hlavným zámerom bolo znížiť celkové daňové zaťaženie a systém zjednodušiť," povedal hovorca ministerstva financií Peter Papanek.
Zákon o rovnej dani je podľa analytikov najlepším stimulom pre príchod zahraničných investícií. „Daň zachováva rovnosť šancí tak pre domáce, ako aj zahraničné podniky," myslí si analytik Juraj Kotian.
Čo jednotná daň mení
* presúva ťažisko z priamych daní na nepriame,
* ruší všetky výnimky a daňové zvýhodnenia,
* firmy aj živnostníci budú štátu odvádzať jednotných 19 percent,
* súčasné sadzby 10 % až 38 % pre fyzické osoby a25 % pre právnické osoby sa zjednotia na 19 %,
* zvýši sa nezdaniteľné minimum na daňovníka z dnešných 38 760 na 80 832 korún,
* zruší sa odpočítateľná položka na dieťa a nahradí ju daňový bonus vo výške 400 korún.