Nemecko a Poľsko sa v Berlíne nedohodli

BRUSEL, BERLÍN - Posledné hodiny pred začiatkom summitu Európskej únie o euroústave charakterizovali vyjednávania na poslednú chvíľu, optimistické vyjadrenia talianskeho predsedníctva o recepte na kompromis a vzrastajúce percentuálne odhady úspechu.

Poľského prezidenta Aleksandra Kwasnievkého víta nemecký kancelár Schröder (vľavo) a minister zahraničia Joschka Fischer (vpravo). FOTO - REUTERS

Rovnako však aj vyjadrenia talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho, že summit zachráni už len zázrak.

Zázrak budú podľa pozorovateľov potrebovať hlavne Poliaci a Španieli. Zdá sa totiž, že ich požiadavky na zachovanie systému hlasovania podľa Zmluvy z Nice, čím by mali takmer rovnaký počet hlasov ako oveľa väčšie Nemecko, sú čoraz menej akceptovateľné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aj včerajšie stretnutie poľského prezidenta Aleksandra Kwasnievského a nemeckého kancelára Gerharda Schrödera, od ktorého mnohí očakávali aspoň náznak zmieru, sa skončilo neúspešne. Obe krajiny potvrdili svoje stanoviská aj to, že nie sú pripravené na kompromis. „Ak sa ukáže, že nemecká pozícia je nezvratná, tak by som rád tu v Berlíne povedal, že poľský postoj je tiež nezvratný," povedal Kwasniewski.

„Poľsko vyliezlo na strom, ale nemá silu zliezť. Bude sa mu musieť pomôcť," povedal bruselský politológ Peter Ludlow.

Pomôcť by Poľsku a Španielsku - novému a tradičnému európskemu rebelovi - mohol taliansky premiér Berlusconi. Má vraj pripravené riešenie „na poslednú chvíľu", ktoré vytiahne z vrecka. Nechcel ho bližšie špecifikovať, ale v kuloároch sa hovorí, že urobí všetko pre to, aby sa Poľsko a Španielsko začali považovať za „veľké" krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

„Môžu zvýšiť počet všetkých hlasov z 321, dajme tomu, na 1000, každý by potom dostal nový počet hlasov a už by nebolo také jasné, koľko Poľsko stratilo," povedala denníku SME britská analytička Heather Grabbová.

Mnohé bude závisieť aj od toho, ako sa k Poľsku a Španielsku zachová Veľká Británia. Doteraz ich podporovala aj preto, aby nebola jediným štátom, ktorý sa správa ako zásadný odporca. Dnes ráno sa však britský premiér Tony Blair stretáva s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom a francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom. Analytici hovoria, že je to pre Varšavu a Madrid neblahé znamenie. Môže sa stať, že Francúzi a Nemci sa dohodnú s Britmi a Poliakom a Španielom akurát ustúpia v otázke zmienky o kresťanstve v preambule. Bude to posledný ústupok a Berlusconi nebude nič vyťahovať z vrecka.

SkryťVypnúť reklamu

(mik, čtk)

Brusel privíta summit štrajkom dopravákov

Nad belgickým hlavným mestom sa vznáša vidina dopravného kolapsu, astmatickej, kŕčovitej smrti. A to práve dnes, keď má zoširoka otvoriť svoju pohostinnú náruč najvyšším predstaviteľom 28 európskych krajín a ich početným sprievodom.

Rozhodli sa totiž štrajkovať vodiči autobusov, električiek i metra. Nie je na tom nič čudné, štrajkuje sa každú chvíľu, lenže v summitové dni býva časť „európskej" štvrte zatarasená, obvykle sa ľuďom odporúča, aby sa zriekli áut a išli mestskou dopravou.

Pre policajtov bude lahôdka kliesniť cestu dvadsatim piatim kolónam, často pekne dlhým, z letiska Zaventem alebo z luxusných hotelov v centre mesta do paláca Justus Lipsius, sídla Rady EÚ v srdci európskej časti. A čo ešte pre vodičov v týchto kolónach.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je čo závidieť ani šiestim tisíckam uchádzačov o zamestnanie v európskych inštitúciách z desiatich krajín vstupujúcich do Európskej únie, ktorí sa majú na deviatu dostaviť až na výstavisko vo vystrčenej štvrti Heysel, aby absolvovali prvé kolo prijímacích konkurzov. Teraz si budú musieť o pár hodín privstať, aby tam došli pešo - alebo zaplatiť aspoň päťdesiat eur za taxík. Ale pri budúcich príjmoch... (čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 315
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 643
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 016
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 231
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 792
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 611
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 018
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 697
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu