BRATISLAVA – „Riziko výskytu BSE na Slovensku je blízke nule,“ tvrdil minister pôdohospodárstva Pavel Koncoš pred tromi mesiacmi. Z krajín, kde sa BSE vyskytlo, doviezlo Slovensko v minulých rokoch šesťtisíc kráv, a zo susedných Čiech, kde mali pozitívny nález BSE tiež, až dvanásťtisíc kusov.
Minister bol napriek tomu presvedčený, že slovenské kravy nemajú BSE. Pred pol rokom poslal komisárovi Európskej únie pre ochranu zdravia a spotrebiteľa Davidovi Byrnemu protest proti zaradeniu Slovenska do tretej rizikovej skupiny z hľadiska možného výskytu BSE. Vedecký riadiaci výbor únie vtedy zaradil Slovensko medzi krajiny so zatiaľ nediagnostikovaným, ale pravdepodobným výskytom infikovaného hovädzieho dobytka. Podľa Koncoša Slovensko predložilo na zhodnotenie geografického rizika výskytu BSE všetky požadované údaje, no závery výboru neboli v súlade s poskytnutými informáciami a záverečné stanovisko je účelové a poškodzujúce záujmy SR.
Vo Veľkej Británii sa konzervatívci vlani ospravedlňovali za bývalého ministra pôdohospodárstva Johna Gummera. Vyčítali mu, že nebezpečenstvo BSE v Británii poznal, ale ignoroval ho. Gummer úradoval v rokoch 1989 až 1993 a pred novinármi kŕmil svoju štvorročnú dcéru hamburgerom, aby ukázal, že britské hovädzie nie je nebezpečné. (r)