Summit EÚ: Hlavné sporné otázky rokovaní o európskej ústave

Brusel 11. decembra (TASR) Lídri 25 členských štátov rozšírenej Európskej únie sa v piatok a sobotu stretnú v Bruseli, aby sa pokúsili dohodnúť na texte ...

Brusel 11. decembra (TASR) Lídri 25 členských štátov rozšírenej Európskej únie sa v piatok a sobotu stretnú v Bruseli, aby sa pokúsili dohodnúť na texte prvej európskej ústavnej zmluvy.

TASR prináša prehľad hlavných sporných bodov v medzivládnej konferencii o ústave: HLASOVANIE V RADE MINISTROV EÚ

Rada ministrov dnes rozhoduje jednomyseľne, alebo pomocou pomerne zložitého systému kvalifikovanej väčšiny vypočítanej z hlasov rozdelených medzi členské štáty. Návrh ústavy, ktorý vypracoval Konvent, predpokladá od roku 2009 zavedenie "jednoduchej dvojitej väčšiny", ktorú by tvorilo 50 percent členských krajín EÚ predstavujúcich zároveň 60 percent populácie únie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Španielsko a Poľsko trvajú na zachovaní systému kvalifikovanej väčšiny tak, ako ho stanovila Zmluva z Nice. Madrid a Varšava tam získali 27 z celkového počtu 321 hlasov, zatiaľ čo štyri väčšie krajiny (Nemecko, Francúzsko, Británia, Taliansko) len o dva viac. Slovensko považuje za ideálne zachovanie systému z Nice, ale v záujme dohody je ochotné pristúpiť aj na dvojitú väčšinu, avšak so zmenou pri percentách (na 50:50 alebo 60:60).

Ako možný kompromis diplomati citujú zvýšenie prahu populácie nad 60 percent, ktoré by Španielsku a Poľsku dalo rovnakú možnosť blokovať rozhodnutie ako Zmluva z Nice. Hovorí sa tiež o možnom navýšení hlasov pre Nemecko, ktoré by mohlo Berlín presvedčiť, aby súhlasil so zachovaním systému z Nice.

Taliansky premiér Silvio Berlusconi podľa vlastných slov "má vo vrecku návrh", ktorý uspokojí Madrid a Varšavu. ZLOŽENIE EURÓPSKEJ KOMISIE

SkryťVypnúť reklamu

V Európskej komisii (EK) má dnes desať členských krajín po jednom komisárovi, päť väčších (Nemecko, Francúzsko, Británia, Taliansko a Španielsko) po dvoch. Od novembra 2004 bude mať každá z 25 členských krajín po jednom komisárovi.

Návrh Konventu predpokladá, že od roku 2009 bude v EK len 15 plnoprávnych komisárov, ostatní nebudú môcť hlasovať, pričom členské štáty sa budú pri plnoprávnom zastúpení striedať.

Veľký počet menších krajín, vrátane Slovenska, kategoricky požaduje stále plnoprávne zastúpenie v EK a s jej podporou presadzuje princíp jedna krajina-jeden komisár aj po roku 2009.

Taliansko naznačilo, že navrhne zachovanie princípu jeden komisár-jedna krajina zrejme do roku 2014 s tým, že v budúcnosti (dátum by mal byť stanovený v ústave) sa EÚ vráti k možnosti menšej komisie. ZMIENKA O KRESŤANSTVE V PREAMBULE

SkryťVypnúť reklamu

Navrhovaná preambula hovorí, že ústava čerpá inšpiráciu "z kultúrneho, náboženského a humanistického dedičstva Európy". Najmenej osem krajín (Slovensko, ČR, Írsko, Španielsko, Malta, Poľsko, Portugalsko, Taliansko) žiada vyslovenú zmienku o kresťanstve. Francúzsko, Belgicko a severské krajiny sú jednoznačne proti. Taliansko sľúbilo, že pripraví taký návrh, ktorý vezme do úvahy nielen kresťanské dedičstvo Európy, ale tiež laický charakter inštitúcií členských štátov únie. RôZNE INÉ OTVORENÉ OTÁZKY

- zrušenie práva veta v niektorých citlivých oblastiach (justičná spolupráca, sociálna starostlivosť, zdravotná starostlivosť, dane, zahraničná politika). Nové návrhy talianskeho predsedníctva znamenajú posun k jednomyseľnosti (justícia, sociálna starostlivosť, zdravie), čo vyhovuje Slovensku, ale pri zahraničnej politike predpokladajú väčšinové hlasovanie, ak sa rozhoduje na návrh európskeho ministra zahraničných vecí o akciách a stanoviskách. Slovensko je proti väčšinovému hlasovaniu v tejto oblasti.

SkryťVypnúť reklamu

- rozpočtová procedúra. Viacero členských štátov je proti tomu, aby mal Európsky parlament (EP) posledné slovo pri schvaľovaní rozpočtu, ako to navrhuje Konvent. Nový taliansky návrh ale dal Rade ministrov (členským štátom) možnosť odmietnuť rozpočet schválený europarlamentom s tým, že po takomto kroku musí EK predložiť nový návrh. Slovensko nechcelo, aby mal EP posledné slovo, návrh ide teda pre SR dobrým smerom.

- budúce zmeny textu ústavy. Ostáva dohodnúť, či a ako zjednodušiť procedúru, ktorá pri akejkoľvek zmene textu základnej zmluvy o EÚ vyžaduje jednomyseľný súhlas všetkých členských krajín a následnú ratifikáciu, či a kedy umožniť zmeny väčšinovým rozhodnutím. Ostatné návrhy smerujú skôr k posilneniu princípu jednomyseľnosti, čo Slovensku vyhovuje.

SkryťVypnúť reklamu

- spolupráca v oblasti obrany, krajiny sa v podstate dohodli na pravidlách "štruktúrovanej" obrany, ostáva ich upresniť; klauzula o vzájomnej obrane, ostáva doriešiť problém neutrálnych krajín, aby takáto klauzula nebola v rozpore s ich ústavami, navrhovaný text berie do úvahy "osobitný charakter" ich zahraničnej a bezpečnostnej politiky.

(spravodajca TASR Robert Sermek) žab

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 690
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 476
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 470
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 463
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 546
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 999
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 169
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu