
Biedni obyvatelia indickej metropoly Naí Dillí natlačení na chodníku čakajú na pouličného predavača polievky. Podľa demografov OSN sa India už v roku 2050 stane s približne 1,5 miliardou ľudí najľudnatejšou krajinou sveta. Do roku 2300 síce tento počet poklesne o 200 miliónov, India by však o svetový primát v počte obyvateľov prísť nemala.
FOTO - TASR/AP
V roku 2300 bude podľa OSN 4,3 milióna Slovákov a budú sa dožívať priemerne sto rokovO tristo rokov bude mať Slovensko takmer o milión obyvateľov menej ako teraz. Po Zemi bude vtedy chodiť 9 miliárd ľudí (teraz 6,3) a väčšina obyvateľov vyspelých krajín sa dožije sto rokov. To sú niektoré zo záverov správy, ktorú v pondelok pod názvom Svetová populácia 2300 zverejnila Organizácia Spojených národov.
OSN predložila prognózu, ktorá predpovedá vývoj 300 rokov dopredu. Je to vôbec najdlhšie obdobie v histórii, doteraz to bolo maximálne 150 rokov.
Slovenský populačný pokles nás však podľa OSN čaká už podstatne skôr. V roku 2050 by malo žiť na Slovensku len niečo vyše 4,9 milióna ľudí (teraz 5,3), o ďalších 50 rokov neskôr dokonca len 3,9 milióna. Ani rast obyvateľstva počas nasledujúcich dvesto rokov návrat k terajšiemu stavu nezabezpečí, v roku 2300 tu bude len asi 4,3 milióna ľudí.
Odborníci z OSN tvrdia, že stačí aj malá zmena v ukazovateľoch pôrodnosti a populácia môže o tristo rokov vyzerať úplne inak. Deväťmiliardový odhad je preto len akousi strednou hodnotou založenou na predpoklade, že každá rodina na svete bude mať v priemere dve deti. Ak by však priemerný počet detí na rodinu bol o osminu vyšší, na Zemi by v roku 2300 žilo až 36,4 miliardy ľudí (z toho viac ako 17 miliónov Slovákov), ak o rovnakú hodnotu nižší, boli by to len 2,3 miliardy (Slovákov by bolo iba 1,3 milióna). Hoci oba varianty nemožno úplne vylúčiť, OSN s nimi príliš nepočíta.
Úplnou katastrofou by však bolo, keby pokračoval doterajší trend pôrodnosti - v tom prípade by sa na modrej planéte tlačilo až 134 biliónov ľudí. Viacerí demografi a sociológovia pokladajú túto alternatívu v podstate za nemožnú, lebo pôrodnosť hlavne v rozvojovom svete dlhodobo klesá, a nie je predpoklad, že by sa to malo zmeniť.
To je tiež hlavný dôvod, prečo OSN spresnila svoje predošlé odhady, podľa ktorých malo žiť na Zemi už v roku 2200 10 - 12 miliárd ľudí, teda o 4 - 6 miliárd viac ako dnes.
Rast počtu obyvateľov Zeme bude súvisieť hlavne s predlžovaním dĺžky ľudského života. Vďaka tomu sa podiel ľudí starších ako 60 rokov zvýši počas troch storočí z doterajších desiatich na 38 percent.
Dlhšie budú žiť hlavne obyvatelia bohatých krajín, no zaplatia za to zmenšovaním svojej populácie. Rusko, Taliansko alebo Španielsko by pri súčasných podieloch narodených detí mali mať v roku 2300 len jedno percento svojich obyvateľov. Všetkých Nemcov by zase bolo toľko, ako je teraz Berlínčanov. Pri tomto vývoji by už o sto rokov žila v Európe len pätina jej súčasných obyvateľov. Naopak, rásť bude populácia v Afrike, a to najrýchlejšie zo všetkých kontinentov. O tristo rokov by sa mala v porovnaní s terajším stavom zdvojnásobiť.
K týmto scenárom však napokon nemusí prísť. OSN totiž samo priznáva, že v súčasnosti je zložité presne predvídať vplyvy klimatických zmien, zmeny v poľnohospodárskej produkcii a imigračných trendoch.