Botswana stavia plot ako v Gaze

Železná opona v štýle berlínskeho múru či izraelského bezpečnostného plotu rastie aj na juhu Afriky. Dva metre vysoký plot, ktorý pozdĺž svojej 480-kilometrovej hranice so Zimbabwe stavia Botswana, je z dvoch tretín hotový. „Dokončený bude ešte tento ...

Botswana je v afrických pomeroch prosperujúci štát, čo vidno aj na týchto záberoch z Gabarone, kde postavili moderné nákupné centrá. Svoje bohatstvo si chcú brániť plotom na hranici. FOTO - ČTK/AP

Železná opona v štýle berlínskeho múru či izraelského bezpečnostného plotu rastie aj na juhu Afriky. Dva metre vysoký plot, ktorý pozdĺž svojej 480-kilometrovej hranice so Zimbabwe stavia Botswana, je z dvoch tretín hotový. „Dokončený bude ešte tento rok," sľubuje hovorca botswanskej vlády.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pozdĺž plotu, ktorým bude po dokončení prechádzať elektrický prúd, má hliadkovať polícia s vojenskými posilami.

„A nová etapa studenej vojny sa môže začať," neodpustil si komentár juhoafrického týždenníka Mail & Guardian. Podľa oficiálnych botswanských zdrojov je za plotom snaha zastaviť prechádzanie dobytka nakazeného slintačkou a krívačkou zo Zimbabwe. Obidve epidémie tejto choroby, ktoré v nedávnej minulosti trápili región, mali pôvod v Zimbabwe, ale viac poškodili Botswanu.

Vraj za to môžu kravy

„Štátna hranica na mnohých miestach doteraz nebola riadne vyznačená," vysvetľuje botswanský prezident Festus Mogae, „potulujúci sa dobytok zo Zimbabwe preto nakazil aj naše stáda". Botswana v dôsledku toho prišla o lukratívny vývoz hovädzieho mäsa do krajín Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Skutočnosť, že stavbou plotu sa zaoberá botswanský prezident, podľa juhoafrickej tlače svedčí o jej dôležitosti.

„Aj o jej skutočnom zámere," napísal juhoafrický denník This Day. Plot má podľa neho brániť najmä príchodu ďalších utečencov zo Zimbabwe. Tí sa zachraňujú pred hospodárskymi útrapami, za ktoré môže režim Roberta Mugabeho. Tí, ktorých tamojšia diktatúra prenasleduje z politických dôvodov, bojujú o holé životy. Režim v Zimbabwe, ktorý tradične popiera krízu vo vlastnej krajine, je činom Botswany „ohromený".

„Stavba je urážkou ľudských práv," tvrdí ich legendárny ochranca Mugabe. Jeho vláda súčasne vyhlasuje, že Botswana zavádza do oblasti Južnej Afriky svoju verziu izraelského bezpečnostného plotu. Veľvyslanec Zimbabwe v Gaborone Phelekeza Mphoko dokonca obvinil Botswanu, že vytvára „pásmo ako v Gaze", ktoré údajne rozdeľuje rodiny žijúce v pohraničnom priestore.

SkryťVypnúť reklamu

Hovoria im pijavice

Utečencom zo Zimbabwe sa s takouto podporou na najvyšších miestach podarilo strhnúť niektoré časti kontroverznej stavby. Botswanská vláda netají svoje rozhorčenie. Pre deravý plot musí každý mesiac vyhostiť viac ako 2500 utečencov. Ich skutočný počet je vraj niekoľkonásobne vyšší. Podľa botswanských úradov ide o najväčšiu migračnú krízu od vyhlásenia nezávislosti od Veľkej Británie v roku 1966.

Prezidentskú kanceláriu v Gaborone denne bombardujú sťažnosti občanov. Utečenci zo Zimbabwe z nich napospol vychádzajú ako zločinci a príživníci. „Chápeme spoluobčanov, ktorí žiadajú bezodkladný odchod utečencov," vyhlásil na pôde OSN zástupca Botswany v tejto organizácii Alfred Dube. „Stále častejšie vykrádajú naše domovy a napádajú naše deti," dodal veľvyslanec.

SkryťVypnúť reklamu

Obyvatelia niektorých botswanských dedín medzitým zakladajú skupiny „občianskej sebaobrany", ktoré majú vyháňať utečencov. Tí sú na tunajšom vidieku známi ako „amakwerekwere" či pijavice. Prosperujúca Botswana má väčšiu rozlohu ako Zimbabwe, ale neporovnateľne menej obyvateľov. „1,7 milióna obyvateľov Botswany jednoducho nevie, ako naložiť s trinástimi miliónmi susedov v Zimbabwe, ktorí nazerajú cez plot," uzatvára komentár juhoafrického denníka This Day.

PRE SME - ROMAN LIPTÁK, Gaborone, Botswana

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 679
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 465
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 441
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 453
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 582
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 993
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 176
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu