„Situáciu sledujeme, ľudia sa nás na podrobnosti vypytujú. Snažíme sa im však podať informácie realisticky - veď mnohí naši ľudia sa už vo svete popálili," hovorí Marek Baláž z rómskej samosprávy v Prievidzi.
Na druhej strane však dodáva, že po vstupe Slovenska do únie sa môže situácia výrazne zmeniť. „Treba vziať do úvahy, že v prievidzskom regióne je 98-percentná nezamestnanosť Rómov a zďaleka to nie je zapríčinené iba tým, že by Rómovia nechceli pracovať," konštatuje.
V predchádzajúcom období sa snažili Rómovia z Prievidze nájsť si prácu predovšetkým v Česku. Ak sa im to predsa podarilo, bola to, podobne ako na Slovensku, práca načierno. Doma predali byty pod cenu, no v Čechách sa im vo väčšine prípadov zamestnať nepodarilo. Aj tu je medzi Rómami vysoká nezamestnanosť. Peniaze, ktoré získali za byty, minuli a po návrate do Prievidze sa niektorí z nich stali bezdomovcami. Rómska samospráva ich situáciu monitoruje, no nemá finančné prostriedky, aby im zo zložitej bytovej situácie pomohla.
Podľa údajov samosprávy je po návrate zo zahraničia bez domova jedenásť ľudí. Samospráva očakáva, že o Britániu budú mať v najbližších mesiacoch záujem predovšetkým mladí Rómovia. „Premiér i veľvyslanec informovali, že zrušenie vízovej povinnosti sa nebude týkať občanov, ktorí chcú zneužívať azylový systém. Predpokladám, že zložité to budú mať predovšetkým obyvatelia rómskeho pôvodu. A to aj v prípade, že tam nepôjdu pre azylové výhody, ale chceli by si nájsť v Británii prácu," hovorí predstaviteľ samosprávy.
(eta)
Odchod Rómov z Pavloviec sa nedá odhadnúť
MICHALOVCE - Rozhodnutie Rómov o opustení Slovenska po zrušení vízovej povinnosti s Veľkou Britániou nie je podľa starostu obce Pavlovce nad Uhom v Michalovskom okrese Jozefa Kočana známe a nedá sa odhadnúť.
Pavlovce nad Uhom patrili v nedávnej minulosti medzi slovenské obce, z ktorých do zahraničia vrátane Veľkej Británie migrovalo najviac rómskej populácie. „Ako sa vyvinie situácia po zrušení víz, nie je možné predpokladať," povedal včera Kočan. Predtým odišlo z obce do Belgicka, Francúzska, Nemecka, Anglicka a iných západných krajín asi 500 Rómov. Z pohľadu starostu bola uvedená skúsenosť pre samosprávu i samotných Rómov pozitívna. Rómovia sa domov vrátili bohatší, skúsenejší a kultúrnejší. Z našetrených peňazí zveľaďovali svoje príbytky. (tasr)