Doteraz zaznamenali v okrese Prievidza mor v Nitrici, Koši a u súkromne hospodáriacej roľníčky v Kostolnej Vsi. Celkovo museli utratiť približne 7-tisíc zvierat. Keďže situácia v regióne dosiahla rozsah epidémie, okresný krízový štáb vyhlásil mimoriadnu situáciu.
Ako nás informoval Daniel Daško z krízového štábu, mimoriadne opatrenia potrvajú aj naďalej, aby sa zamedzilo šíreniu nákazy. Presné príčiny prenosu moru na jednotlivé chovy zatiaľ nie sú známe. S veľkou pravdepodobnosťou mohlo ísť o nákazu od diviačej zveri. V okrese zistili v predchádzajúcom roku šesť prípadov klasického moru ošípaných pri diviakoch.
Na okresnom úrade sa včera opätovne zišli odborníci, aby situáciu vyhodnotili. Podľa Daška sa sledujú nielen veľkochovy, ale aj poľovná zver a ošípané, ktoré ľudia chovajú doma. Okrem likvidácie zvierat sa robila v postihnutých chovoch aj dôkladná hygienická očista. Po nej by mala nasledovať ešte záverečná odborná dezinfekcia, ktorú očakávajú začiatkom budúceho roka. Okresný úrad už požiadal o jej vykonanie hasičskú záchrannú brigádu zo Žiliny. Až po jej ukončení bude možné začať v priestoroch družstiev s novými chovmi.
V oblasti, kde boli nariadené preventívne veterinárne opatrenia, sa nesmú ošípané privážať, vyvážať, ani porážať. Niektorým družstvám to môže spôsobovať ekonomické problémy, lebo práve v predvianočnom období bola väčšina ošípaných určená na porážku. S narastajúcou váhou sa pri niektorých kusoch znižuje úžitková hodnota.
Hornú Nitru v týchto dňoch navštívil aj virológ Mathias Kramer, ktorý je expertom Európskej únie. Opatrenia, ktoré prijali slovenskí veterinári na zastavenie ochorenia, sú podľa neho zhodné s praktikami únie.
KVETA FAJČÍKOVÁ