ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Jaroslav Rezník vyhodil včera niektorých redaktorov Slovenského rozhlasu. Ide o ľudí, ktorí pred Rozhlasovou radou kritizovali plán na zmeny prvého okruhu rozhlasu z dielne jeho šéfredaktora Karola Farkašovského. Zmeny majú zastaviť rapídny pokles počúvanosti Rádia Slovensko.
Výpoveď včera dostali redaktorka a moderátorka Nora Gubková, redaktor Michal Dzurjanin, Juraj Rybanský, ktorý bol 5 rokov vedúcim rádiožurnálu a pred mesiacom ho Rezník odvolal, redaktori Jarmila Tosecká a Michal Tvarožek. Ich miesta sa zrušia k 31. decembru z dôvodu nadbytočnosti.
Všetci zo spomínaných redaktorov podpísali list rade, v ktorom kritizovali Farkašovského Projekt inovácie okruhu. Niektorí otvorene v pondelok na rade proti projektu vystúpili. „Prepustenie je reakcia na našu kritiku," tvrdí Gubková.
Nespokojnosť v spravodajstve sa začala už po prvých zmenách. Na konci októbra dve tretiny 36-členného spravodajského tímu požadovali projekt stiahnuť. Vyčítali mu, že zle pomenúva príčiny poklesu počúvanosti. Zmeny by sa podľa nich nemali týkať len spravodajstva.
Už po prvej petícii nasledovali v spravodajstve zmeny a odvolávania. Napokon v ňom zostalo len niečo cez 20 ľudí. 12 z nich sa podpísalo pod list adresovaný rade, v ktorom sa ohradili proti slovám Farkašovského o ich petícii, ktoré pred radou vyslovil. „Reakcia bola dosť emotívna predovšetkým u tých zamestnancov, ktorí nie sú schopní vidieť dôvody pre túto inováciu," povedal členom rady Farkašovský.
Gubková hovorí, že už pred dvomi rokmi sa časť redaktorov snažila s vedením diskutovať, ako „kultivovane" zmeniť kvalitu spravodajstva. Rezník s nimi spočiatku hovoril, neskôr svoj postoj zmenil. V liste Rozhlasovej rade s výhradami proti zmenám videli redaktori podľa nej posledné východisko. „Opakovane sme vyjadrili obavu o kvalitu rádiožurnálu," hovorí Gubková.
„Výpoveď vedenia uľahčila moje rozhodnutie odísť," povedal Michal Dzurjanin. So situáciou v Rádiu Slovensko bol vraj nespokojný už dlhšie. Vedeniu vyčítal, že o Farkašovského projekte, pred jeho rozbehnutím, nebola „širšia odborná diskusia", a keď sa rozbehol, redaktori nemali spresnenú pracovnú náplň. „Je nám ľúto, že to tak muselo skončiť," povedala Gubková.
Rezník pre agentúru SITA povedal, že prepustenie redaktorov je výsledkom racionalizačných opatrení a že za ním nie je nič osobné.
Denník SME včera poskytol priestor na vyjadrenie aj ústrednému riaditeľovi Jaroslavovi Rezníkovi. Otázky si vypočul, dokonca text jednej z nich poopravil, neodpovedal však na žiadnu. Po vypočutí si otázok povedal, že už hovoril pre agentúry a položil telefón.
Farkašovský: Program bol odrthnutý od reality
Šéfredaktor okruhu Karol Farkašovský hovorí, že program nie vždy „reflektoval" každodenné problémy bežného života občanov, čo chce zmeniť. „V poslednom období nastala vo vysielaní akási obsahová odtrhnutosť od reality. V programe začali prevažovať tlačovky, rokovania vlády a parlamentu, oficiality, zastúpenia politických strán a podobne."
Projekt inovácie Rádia Slovensko, ktorý Farkašovský predložil, však podľa členov Rozhlasovej rady hlavný problém, ktorým je výrazný pokles počúvanosti publicistických a spravodajských relácií, nerieši. Rada preto do konca januára od manažmentu rozhlasu žiada, aby začal problém počúvanosti urýchlene riešiť. Projektu zároveň vyčíta aj to, že je vo veľkej miere zameraný na spravodajskú zložku a nerieši trend poklesu počúvanosti komplexne. (hr)
Predseda rady: Zjednodušiť jazyk je komerčné
Hovorili sme s VLADOM TALIANOM, šéfom Rozhlasovej rady.
Čo si o prepúšťaní myslíte?
„Keďže ide o ľudí, z ktorých niektorí boli vybraní do 8-členného tímu stabilných moderátorov Rádiožurnálu, pričom ústredný riaditeľ o nich hovoril, že ide o najkvalitnejších redaktorov, môže to vyvolať dojem, že išlo o prepustenie z iných, nielen z racionalizačných dôvodov."
Ako hodnotíte projekt inovácie okruhu od Farkašovského?
„Považujem ho za príliš nekonkrétny a abstraktný. Požaduje napríklad znížiť počet politických tém v spravodajstve, alebo zjednodušiť jazyk moderátorov, čo môže znamenať aj príklon ku komerčnému typu spravodajstva. Projekt prináša skôr organizačné zmeny, opomína však programové." (hr)
Počúvanosť Rádia Slovensko prudko klesá
Rozhlasová rada je vážne znepokojená z vývoja počúvanosti Rádia Slovensko od novembra 2001 do novembra 2003. Znepokojenie medzi členmi vyvolal najmä výrazný pokles počúvanosti najdôležitejších publicistických a spravodajských relácií. Počúvanosť publicistiky klesla za dva roky o viac ako 40 percent a spravodajstva o viac ako 30 percent. Relácie Štúdio Kontakt a Popoludnie s rozhlasom počúva o 40 až 50 percent poslucháčov menej, niektoré publicistické relácie dokonca až o 60 percent menej.
Terajší šéfredaktor okruhu Slovensko 1 Karol Farkašovský pripravil projekt na zvýšenie počúvanosti, ale podľa predsedu Rozhlasovej rady Taliana projekt prináša skôr organizačné zmeny. (hr)