Partneri: Čakáme na Dzurindu

BRATISLAVA - Hlavným bodom včerajšieho rokovania koaličnej rady bol odchod siedmich poslancov SDKÚ zo strany a vznik nového poslaneckého klubu. Poslanec Ivan Šimko v pondelok po svojom vystúpení zo strany vyhlásil, že vláda Mikuláša Dzurindu je menšinová.

Koaličná rada čakala na riešenie, ktoré navrhne SDKÚ na čele s jej predsedom Mikulášom Dzurindom (v strede), Ivanom Miklošom (vpravo) a Milanom Hortom. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

Koaliční partneri čakali, aké riešenie situácie navrhne predseda SDKÚ a premiér Mikuláš Dzurinda. Nevedeli odhadnúť, či uzná Šimka za ďalšieho koaličného partnera, alebo bude vyčkávať, až kým jeho skupina nepodporí v parlamente dôležitý vládny zákon.

Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos: „Počkáme si. Je to politická zodpovednosť predsedu SDKÚ a premiéra. On musí prísť s návrhom, ako riešiť súčasný stav." Bárdos hovorí, že SMK je pripravená rokovať aj so Šimkom, návrh však musí prísť od premiéra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bývalá podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková nevedela, čo urobí premiér: „Včera v poslaneckom klube SDKÚ sa povedalo, že sa pokúsia o dohodu vnútri." Podľa nej sa bude koaličná rada skôr zaoberať priechodnosťou konkrétnych zákonov.

Ľubomír Lintner povedal, že dôležité bude stanovisko premiéra. „Predseda SDKÚ pozná postoj ostatných koaličných partnerov, domnievam sa, že prídu s nejakým riešením." Riešenie od Dzurindu očakáva aj predseda KDH Pavol Hrušovský.

Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Milan Hort v utorok vyhlásil, že vždy je možná dohoda, lebo inak by padla vláda. Dodatok ku koaličnej zmluve však považuje za krajné riešenie.

SMK už viackrát povedala, že sa na koaličnej rade sa spýta aj na šéfa štátnej agentúry SARIO Jána Bajánka, obvineného zo sprenevery. Naposledy však na to nebol čas. „Budeme to navrhovať aj teraz, ale neviem, ako budeme na tom s časom. Na prvom mieste je súčasná politická situácia," povedal Gyula Bárdos. SMK sa však pokúsi rozprávať aj o Bajánkovi, lebo „jeho prístup a vyjadrenia nie sú prijateľné a vidíme dôvod na zmenu".

SkryťVypnúť reklamu

Koalícia by sa mala zaoberať aj nomináciou komisára do Európskej komisie. Známi sú dvaja kandidáti. SDKÚ presadzuje Ivana Štefanca a KDH Jána Figeľa.

(mož)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 750
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 582
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 737
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 608
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 581
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 369
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 107
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 241
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu