Schválenie dohody zabrzdila SMK. Vicepremiér Pála Csáky hovorí, že ministerstvo zahraničia predložilo nesprávne uznesenie. Chýba v ňom formulácia, že vláda súhlasí nielen s podpisom dohody, ale aj s jej textom. Schvaľovaním samotného textu dohody a vykonávacích opatrení sa mala vláda podľa návrhu uznesenia zaoberať až neskôr. O postupe ministerstva sa SMK dozvedela v utorok večer.
Csáky v televízii TA 3 označil postup ministerstva za neštandardný a naznačil, že rezort sleduje vlastné politické ciele. „Legislatíva nám to umožňuje, je to naopak obvyklejšie," tvrdí naopak vedúci úradu ministerstva Miroslav Mojžita. Rozhodne odmieta, že by za postupom rezortu bol politický zámer.
Politici z SMK hovoria, že prijatie návrhu mohlo znamenať, že by sa uplatňovanie dohody oddialilo. Navyše sa obávajú, že by sa ministerstvo a vláda mohli pri schvaľovaní textu opäť snažiť presadiť požiadavky, ktoré už boli odmietnuté. „Otvorene poviem, že sa toho môžeme právom obávať. Viem, aké návrhy na ministerstve v utorok zaznievali," hovorí poslanec SMK Árpád Duka-Zólyomi.
Spor by mohol vzniknúť napríklad o nadácii, ktorá bude poskytovať podpory vo vzdelávaní. Slovensko pôvodne požadovalo, aby išlo o štátnu nadáciu. Dohoda však hovorí, že na Slovensku pôjde o nadáciu zriadenú zväzmi maďarských pedagógov a rodičov, a v Maďarsku o nadáciu Lipa, ktorú zriadila tamojšia slovenská menšinová samospráva. Činnosť nadácií má kontrolovať zmiešaná komisia pre národnosti. „Je pre nás neprijateľné, aby vláda do činnosti nadácie akokoľvek zasahovala," hovorí Duka-Zólyomi.
SMK hovorí, že by sa mohla zopakovať situácia po podpísaní základnej slovensko-maďarskej zmluvy v roku 1995. „Zmluva sa potom neplnila, každý ju interpretoval iným spôsobom," hovorí Csáky. Zmiešaná komisia pre národnosti roky nevznikla, lebo do nej Mečiarova vláda chcela na miesta pre zástupcov maďarskej menšiny presadiť vlastných kandidátov.
Všetky zúčastnené strany na Slovensku včera tvrdili, že k samotnému textu dohody nemajú žiadne výhrady. Dohodou sa zaoberala aj koaličná rada. Csáky hovoril, že keby schválila doplnenie uznesenia, mohla by dnes vláda na mimoriadnom zasadaní dohodu schváliť a stihnúť tak plánovaný podpis na summite v Bruseli.
Maďarská vláda včera návrh dohody schválila. „Dúfame, že bude môcť byť oboma stranami podpísaná podľa pôvodných plánov," povedal hovorca ministerstva zahraničia Tamás Tóth.
PETER MORVAY