WASHINGTON, BRATISLAVA - Krajiny, ktoré nepodporili akciu v Iraku, nedostanú zákazky na obnovu Iraku. Lukratívne projekty, na ktoré USA vyčlenili 18,6 miliardy dolárov (približne 620 miliárd korún), sa tak nebudú týkať Francúzska, Nemecka, Ruska či Kanady. Slovenské firmy sú však naďalej v hre.
Podľa agentúry SARIO, ktorá má slovenskú účasť na obnove Iraku na starosti, sa v tejto krajine snaží pôsobiť viac slovenských firiem a v spolupráci s agentúrou už prebiehajú rokovania o konkrétnych projektoch. „Niektoré vyzerajú dosť nádejne, to znamená, že sme blízko k podpisu," povedala Marianna Bašistová, vedúca oddelenia osobitných projektov. O menách firiem ani o ich aktivitách zatiaľ hovoriť nechcela.
Paríž, Berlín, Moskva aj Ottawa sú prekvapené a nahnevané. Ruský minister zahraničia Igor Ivanov povedal, že to spôsobí len ďalšie prehĺbenie sporov. Nemci hovoria, že to odporuje rečiam Washingtonu, že chce zabudnúť na spory a sústrediť sa už iba na budúcnosť.
Európska komisia preveruje, či rozhodnutie zodpovedá regulám Svetovej obchodnej organizácie. „Začíname skúmať týchto 26 kontraktov," povedala hovorkyňa Európskej komisie.
Spojené štáty rozhodnutie Pentagonu obhajujú. Peniaze na obnovu Iraku pochádzajú od amerických daňových poplatníkov, a preto je podľa USA pochopiteľné, že pôjdu len do tých krajín, ktoré spolu s Američanmi riskovali životy svojich vojakov. Pentagon odporcom vojny odkazuje: podporte protisaddámovskú koalíciu a vaše firmy budú môcť ísť do Iraku. (kos, rp, čtk)