FOTO - ARCHÍV SME
árne úvery obsadili druhú priečku s viac ako 18 percentami a najmenej peňazí prerozdelil fond bývania.
Stavebné sporiteľne však priznali, že sa im tento rok darilo o niečo menej. „Svoju úlohu zohral pokles disponibilných prostriedkov obyvateľstva a najmä výhodné podmienky hypotekárnych úverov v prvej polovici roka," povedala hovorkyňa stavebnej sporiteľne VÚB Wüstenrot Daniela Vlčková.
Banky sú, naopak, s rastúcim počtom hypo-klientov spokojné. „Jeho výhodou v porovnaní so stavebným sporením či Štátnym fondom rozvoja bývania je rýchle získanie peňazí," tvrdí hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Eva Güttlerová.
Hypotekárny úver je vhodný pre ľudí, ktorí na investície do nehnuteľností nemajú našetrené peniaze. Banka dokáže investičný zámer prefinancovať na sto percent. V takomto prípade musí zákazník založiť úver nehnuteľnosťou vo výške 143 percent, ručiť viacerými nehnuteľnosťami alebo si vziať hypotéku a doplniť ju spotrebných úverom.
Hlavné je, aby zákazník banke dokázal, že je schopný úver splatiť. „Žiadateľ o úver by mal dosahovať čistý mesačný príjem okolo pätnásťtisíc korún," povedala pre SME vedúca hypotekárneho oddelenia Ľudovej banky Jana Valkučáková.
Od nového roku štát podporí vo financovaní bývania aj sociálne slabšie vrstvy obyvateľov. O úver tak budú môcť Štátny fond bývania požiadať i ťažko zdravotne postihnuté osoby či deti vychované v detských domovoch. Ministerstvo ich zvýhodní a môžu požiadať aj o kúpu staršej nehnuteľnosti. Dnes sa môže uchádzať získať iba nehnuteľnosť, ktorá nie je staršia ako dva roky.
Inštitúcie podporujúce bývanie sa o nezáujem ľudí báť nemusia. Ceny bytov sa totiž pohybujú na hranici kúpyschopnosti ľudí. Realitné kancelárie už nepredpokladajú ich ďalší veľký nárast. „Ak ceny vzrastú, tak už iba mierne," tvrdia realitky.