BRATISLAVA - Reforma ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca narazila na prvý vážny odpor lekárov. Víkendový snem Slovenskej lekárskej komory odmietol jeho návrhy ako nereálne a komora začala medzi svojimi členmi petíciu žiadajúcu ministrovo odvolanie.
Zajacova reforma neúnosne zaťažuje občanov a zdravotníkom „neumožňuje poskytovať zdravotnícku starostlivosť podľa platných zákonov," tvrdí komora. Zdravotníctvo je podľa nej v kríze, „ktorá nemá v dejinách Slovenska obdobu".
Vedenie lekárskej komory vyzvalo členov, aby petíciu podpisovali, nie je však isté, koľko sa ich naozaj pridá. Členstvo v komore je už dva roky povinné, je v nej 12-tisíc lekárov z nemocníc a 6-tisíc z ambulancií. Komora však už dlhšie čelila kritike samotných lekárov, že len vyberá poplatky a správa sa pasívne. Jej prezident Ján Gajdošík práve v sobotu odstúpil z funkcie, keď mu delegáti snemu vyslovili nedôveru pre slabú aktivitu.
Lekárska komora vyčíta ministrovi, že nekomunikuje s odborníkmi a zákony predkladá na pripomienkovanie neskoro. „Nemáme nič proti osobe ministra, ale proti tomu, čo navrhuje," hovorí druhý viceprezident komory Marián Boča.
Hovorkyňa ministra Zajaca Alexandra Novotná povedala, že reakcia komory je pochopiteľná a je dôkazom „že sa reforma naozaj začína". Šesť pripravených návrhov zákonov podľa nej radikálne zmení doterajší stav a „dotkne sa jednotlivých hráčov na zdravotníckom trhu".
Komora tvrdí, že Zajacove zákony o zdravotných poisťovniach, rozsahu zdravotnej starostlivosti hradenej z verejných peňazí alebo o úrade pre dohľad spôsobia úplný chaos a sú aj nereálne a škodlivé.
Ernerst Sivák z vedenia komory namieta, že zmena poisťovní nie je reforma, len sa verejné peniaze dostanú do súkromných rúk a nebudú sa dať kontrolovať. „Pacientom sa berie možnosť slobodnej voľby lekára, bude zaňho rozhodovať poisťovňa," hovorí.
Ak si poisťovne budú nakupovať služby v nemocniciach, budú sa snažiť o čo najväčší zisk a budú platiť málo. Ak sa nemocnica ohradí, poisťovňa s ňou zruší zmluvu a nemocnica zanikne, obáva sa komora.
Lekári tiež nedôverujú plánovanému úradu pre dohľad, pretože stále nie sú stanovené kritériá kvality. Nesúhlasia ani s návrhom na spoluúčasť pacienta. Podľa nich ministrov reformný tím nemá medicínske ani ekonomické poznatky. „V tejto situácii pacient nemá na dofinancovanie starostlivosti v takom rozsahu, v akom to minister navrhuje. Väčšia znalosť lekárskeho prostredia by posunula reformné zákony do reálnejšej podoby," hovorí Sivák.
Zajacova hovorkyňa Novotná naopak tvrdí, že minister „má poradný zbor odborníkov, s ktorými konzultuje všetky odborné rozhodnutia". Pripomienky všetkých profesijných organizácií budú podľa nej akceptované, najmä „pri tvorbe zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti".
Štrajkovať sa lekári nechystajú, zatiaľ chcú zbierať podpisy pod petíciu za odvolanie a rokovať s ministrom Zajacom aj s predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským.
Autor: BARBORA TANCEROVÁ