Paríž 9. decembra (TASR) - Francúzsky prezident Jacques Chirac a nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder dnes spoločne vyzvali partnerov z EÚ na podporu návrhu európskej ústavy. Tento významný dokument by mali štáty EÚ prijať ešte pred májovým rozšírením o ďalších desať štátov.
Paríž a Berlín sú najoddanejšími stúpencami navrhovanej podoby euroústavy, ktorá by znovu vyvážila hlasovacie práva v Bruseli a zreformovala by európske inštitúcie pre vstupom pristupujúcich štátov.
"Sme presne na rovnakej vlnovej dĺžke," vyhlásil Schröder na tlačovej konferencii v Elyzejskom paláci, pričom dodal, že výsledná podoba ústavy ba sa mala čo najviac podobať na jej terajší návrh, ale by sa mala iba minimálne odlišovať.
Španielsko a Poľsko sú však odporcami navrhovaných zmien v princípe hlasovania, pretože nový variant by ich obral o privilégiá, ktoré získali v Zmluve z Nice v roku 2000. Zmluva im prisúdila 27 hlasov, čo je len o dva menej ako majú väčšie štáty - napríklad Nemecko a Francúzsko.
Euroústava však počíta s tým, že rozhodnutia budú prijímané vtedy, ak s nimi bude súhlasiť polovica členských krajín reprezentujúca najmenej 60 percent populácie EÚ.
Chirac síce vyjadril presvedčenie, že s Madridom a Varšavou sa nakoniec podarí dosiahnuť dohodu, ale pripomenul, že dohoda EÚ by nemala byť prijatá za každú cenu. Aspoň Nemecko a Francúzsko ju podľa Chiraca nebudú akceptovať za akýchkoľvek podmienok a odmietnu ju v prípade, že nebude odpovedať ich očakávaniam.
Dnešné stretnutie je posledným zo série koordinačných schôdzok medzi oboma "hnacími motormi" EÚ.
Schrödera v Paríži sprevádzal minister zahraničných vecí Joschka Fischer, ktorý sa spolu so svojím francúzskym rezortným partnerom Dominiqueom de Villepinom zúčastnil na rozhovoroch Chiraca so Schröderom.
Predstavitelia únie odhadujú šance úspechu nadchádzajúceho summitu v Bruseli na "o čosi lepšie než 50:50", hlavne po tom, čo sa na pondelkovej schôdzi šéfov diplomacií nepodarilo dosiahnuť žiadny pokrok.
1 3 mic juh