Brusel 9. decembra (TASR) Ministri zahraničných vecí EÚ odobrili dnes návrh prvej európskej bezpečnostnej doktríny, ktorá zdôrazňuje dôležitosť transatlantických vzťahov, ale tiež "skutočný multilateralizmus", na ktorom má byť založený svetový poriadok.
Pripúšťa tiež "mohutnú intervenciu" pri obrane proti novým bezpečnostným hrozbám ako terorizmus či zbrane hromadného ničenia, zdôrazňuje ale, že samotný vojenský zásah nestačí pre zaistenie bezpečnosti.
Šestnásťstranový dokument vypracoval vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana a na schválenie ho v piatok na summite dostanú lídri členských štátov únie.
"Žiadna z nových hrozieb nie je čiste vojenská, ani ju nemožno riešiť výlučne vojenskými prostriedkami," píše sa v návrhu dokumentu, ktorý predpokladá kombináciu tvrdých a miernych opatrení pri riešení bezpečnostných hrozieb.
Vlády musia využiť "celé spektrum nástrojov krízového manažmentu a prevencie konfliktov, ktoré sú k dispozícii, vrátane politických, diplomatických, vojenských a civilných aktivít", tvrdí dokument. Podľa diplomatov Solana ustúpil od možnosti preventívneho vojenského zásahu, s ktorou počítal v lete v prvej verzii dokumentu.
Preventívne kroky musia obsahovať okrem vojenských aj diplomatické či obchodné opatrenia. Odstránenie zbraní hromadného ničenia si napríklad žiada prísne kontroly exportu, ale tiež zdôrazňovanie "politických dôsledkov", píše sa v dokumente. Boj proti terorizmu zasa vyžaduje kombináciu spravodajských, policajných, justičných, vojenských a ďalších prostriedkov.
Na jednej strane dokument zdôrazňuje, že transatlantické partnerstvo je "nenahraditeľné", žiada však, aby vzťah EÚ a USA bol "účinný a vyvážený". Svetový poriadok by mal byť založený na "skutočnom multilateralizme". Cieľom únie je posilniť postavenie OSN.
Bezpečnostná doktrína tiež vyzýva krajiny EÚ, aby zvýšili výdavky na obranu a reformovali svoje armády tak, aby boli pružnejšie, pohyblivejšie a lepšie schopné čeliť novým hrozbám.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab