V prvom rade je dôležité ve-dieť, či ide o hru na počítač (jeho základné vlastnosti), alebo na hraciu konzolu (jej typ). Pri výbere vhodnej hry rozhodujú vek a záujmy príjemcu. Najmladšie deti preferujú plošinovky - hry s veselou farebnou grafikou a rozmanitým prostredím. Ide v nich hlavne o rozvíjanie reakcií, postrehu a orientácie v priestore. Situácie v hre treba riešiť dôvtipom, nie násilím.
Staršie a zrelšie deti sa zabavia hrami, ktoré imitujú svet dospelých a zároveň v nich možno súťažiť. V športových alebo automobilových simuláciách sa „v koži" svojich hviezd prenesú do ich príťažlivého sveta a zúčastnia sa na veľkých zápasoch a pretekoch. Tínedžerov možno nalákať hlavne na akčný dej v spojení so zaujímavým prostredím. Obľube sa tešia akčné adventúry, hry na hrdinov a strieľačky. V nich hrdina na pozadí príbehu (často známeho z filmov a kníh) musí prekonať nástrahy a splniť úlohy smerujúce k dosiahnutiu konečného víťazstva. Je tu však aj istá miera násilia a rodičia by mali zodpovedne rozhodnúť či je primeraná veku a vyspelosti ich dieťaťa. U dospelých dominuje strategický žáner. Ide o alternatívne histórie, ale aj fantastické svety, minulé i možné budúce vojnové udalosti, prípadne o simuláciu obyčajného života od jednej rodiny až po celé mestá. Tvorcovia hier radi kombinujú rôzne žánre, časté a obľúbené je spojenie akcie s vojenskou stratégiou. Náročným trh ponúka šachové programy, zložité simulácie lietania, či riadenia železnice.
Mnoho nových hier sa dá hrať aj cez internet, alebo v lokálnej sieti. Úspešné a kvalitné hry sa po čase opäť dostávajú na pulty v zľavnených reedíciách.
MIROSLAV LAKATOŠ,
riaditeľ spoločnosti Clios, Bratislava