Ozdobená jedlička patrí k symbolom Vianoc oveľa dlhšie ako Santa Claus. Pamätá sa na ňu v každej kolede a zabudnúť kúpiť stromček, znamená ignorovať tradíciu. Hoci stavať vianočný stromček nepatrí ku kresťanským zvykom, hviezda a sviečky, ktorými ho zdobíme symbolizujú cestu k bohu a svetlo.
Dôležité rozhodnutie
Ak si tesne pred sviatkami kupujeme stromček, môže k nášmu stresu prispieť, že sa nebudeme vedieť v širokej ponuke rozhodnúť. Dva týždne pred Vianocami vyložia na parkoviskách a tržniciach čerstvé stromčeky. Rozhodujeme sa medzi jedličkami, nenáročnejšími borovicami, živými - jednosezónnymi alebo viacsezónnymi či umelými stromčekmi. Ani farba ihličia nemusí byť zelená. Deti uprednostnia, pre jej mäkké ihličky, jedličku. Ihličie, ktoré nás nedoškriabe, uvítame najmä o tri - štyri dni po Štedrom večere, keď nám dôjdu medové koláče a rozhodneme sa zamaškrtiť si. Menších, ktorí ešte veria na zázraky a milujú obdivovať svoj obraz v lesku vianočnej gule, to neraz zláka k prevráteniu celého stromčeka. Každoročne z lesa prinesené vysoké stromčeky nie sú celkom súmerné a musíme ich priväzovať, hľadať vhodný stojan a rozprestierať igelit so zeleno-červenými motívmi, aby sa nám ihličie neroznieslo po celom byte. Pichľavé borovicové vetvičky vydržia zelené a svieže dlhšie na rozdiel od smrekových.
Ulahodíme lesníkom?
Ani nezbadáme ako ubehla dovolenka či prázdniny a po Troch kráľoch cestou do práce vidíme pri kontajneroch de-siatky stromčekov. Prednedávnom prekonali cestu zo zahraničia, pretože u nás sa vo veľkom nepestujú a my ich vyhodíme medzi odpad. Jeden rok si povieme a dosť! Kúpime si umelý stromček, aby sme ulahodili lesníkom a svojmu takmer zabudnutému ekologickému cíteniu. Pri zdobení sa už nedopicháme, ale ani nenasýtime nozdry vôňou lesa. Umelé stromčeky vyrastajú každoročne vo viacerých obývačkách. Hodia sa k vianočnému programu, ktorý tvorí televízia a vkladnej knižke namiesto skutočného darčeka v našej uponáhľanej dobe. Niektoré umelé stromčeky vyzerajú na nerozoznanie od živých. Vysoké a štíhle umelé jedličky bez ozdôb nás stoja takmer celú mesačnú výplatu. Aj keby ste si chceli kúpiť vôňu ihličia v spreji, ktorú ste videli propagovať, v našich obchodoch ju ešte nedostali.
Riešenie je v kvetináči
Po niekoľkých rokoch nás ten istý stromček omrzí a znovu uvažujeme, u ktorej firmy nakúpiť. Aj by sme si vybrali jeden zo živých, ale ničiť našu úbohú flóru? Už niekoľko rokov to robia lesníci efektívne, aby zabránili pytliackemu poškodzovaniu lesov. V susednom Rakúsku a Nemecku sa podarilo vychovať si ekologického, menej konzumného vianočného spotrebiteľa. Na trhu sa aj u nás objavia vianočné stromčeky v kvetináčoch. Je to ideálne riešenie pre každého, kto má záhradku alebo väčší balkón. Čo najskôr po Vianociach si ho vonku vysadíte, kde trochu podrastie a o rok akoby ste mali úplne nový. Dovážajú sa zo Severnej Moravy, kde strieborné smreky pestujú na farme s niekoľko stotisíc stromčekmi. Za štyri až päť rokov vyrastie asi meter vysoký, ktorý presadia do kvetináča a privezú na vianočný trh. Je si z čoho vybrať. Duch Vianoc nám šepká, aby sme neničili prírodu, ale ani tradíciu, ku ktorej patrí kapustnica, škorica aj ihličie.
MARCELA GLEVICKÁ