v kalendári sa v hlavách poriadkumilovných gazdiniek začínajú snovať plány ako čo najefektívnejšie, najrýchlejšie a bez veľkých stresov zvládnuť všetky úlohy súvisiace s najkrajšími sviatkami roka. Niektoré z činností, ako napríklad zháňanie darčekov, nákup potravín na pečenie vianočného pečiva a prípravu slávnostných jedál, sú celkom síce náročné, ale na druhej strane príjemné. Človek ich vykonáva s láskou a podvedomým presvedčením, že ich výsledok v konečnom dôsledku prispeje k príjemnej a spokojnej atmosfére Štedrého dňa. Za menej obľúbenú aktivitu sa už považuje vianočné upratovanie.
Máme vianočné upratovanie v génoch?
Zásadu, že na Vianoce musí byť všetko v byte vyleštené, vyumývané, prepraté a vyčistené máme možno geneticky zdedenú po predkoch. V knihe Emílie Horváthovej Rok vo zvykoch nášho ľudu sa píše: „Z praktického hľadiska boli zvyky viažuce sa k vianočným sviatkom pozitívne. Predovšetkým všetko v domácnosti muselo byť cez sviatky čisté a na svojom mieste. Ženy museli posledný týždeň pred Vianocami vrátiť požičané predmety, všetko oprať, vyčistiť a prácu si zadeliť tak, aby na sviatky bolo šatstvo a bielizeň vysušená a uložená. Prikazovala im to poverová predstava, podľa ktorej ak cez Vianoce visí v dome kožuch, bude hynúť dobytok, ak však šaty, do roka zomrie ten, komu patria. Ohľad na zdravie členov rodiny si vynucoval dôkladné vyčistenie riadu, nábytku, stien a vôbec celého interiéru."
Rôzne prístupy k čistote
Nech už sme poverčiví alebo nie, určite má každý z nás v sebe utvrdený názor, že priestory, v ktorých v kruhu najbližších strávime vianočné sviatky, by mali byť upratané a slávnostne upravené. Predstavy o tom, čo sa komu vybaví pod pojmom „upratanie", sa už môžu dosť odlišovať. Niekomu stačí zatiahnuť závesy, aby nebolo vidieť špinavé okná a na vytvorenie vianočnej atmosféry zapáliť po celom byte sviečky, pri svite ktorých sa akosi aj ochytaný nábytok zdá byť čistučký. Iný zas má potrebu vyleštiť zariadenie nielen z vonku, ale aj zvnútra, zaliezť prachovkou či vysávačovou rúrou do najnemožnejších kútov. Aby ste po dojedení kapra neupadli pod vianočný stromček od únavy - síce s dobrým pocitom, že ste všetko stihli, ale vyžmýkaní ako handry sušiace sa na balkóne, ponúkame zopár dobrých rád.
Dôležité rozhodnutie
Prvým a podstatným krokom je rozhodnutie, či sa do upratovacích prác pustíte sami alebo vyhľadáte niekoho, kto vám pomôže, respektíve vykoná všetky práce za vás. Toto rozhodnutie úzko súvisí s predstavou o rozsahu upratovania, ktoré chcete vykonať, časom, ktorý ostáva do Štedrého dňa, počtom členov rodiny odhodlaných priložiť ruku k dielu, ale i množstvom peňazí, ktoré ste schopní či ochotní za „bezpracnú čistotu" vydať.
Jedno by ste si ešte pred rozhodnutím mali uvedomiť: Poriadok v domácnosti síce patrí k Vianociam, nie je však zárukou príjemnej atmosféry a pohody počas sviatočných dní. Ak sa človek veľmi upne len na túto jedinú stránku sviatkov, môže pri zlom počasí, ktoré za pár minút vráti okná do pôvodného stavu pred vyleštením alebo pri návšteve vnúčat capkajúcich špinavými rukami od vianočných zákuskov po vypulírovanom nábytku, zažiť poriadne sklamanie. Nehovoriac o tom, že úplne vyčerpaná mamina podávajúca rozvoniavajúcu večeru bez úsmevu na tvári, otvárajúca darčeky s klipkajúcimi očami od vyčerpania, tiež radostnej atmosfére nepridá.
Využitie vlastných síl
Ak sa rozhodnete zvládnuť poriadok v domácnosti sami, mali by ste si hneď v úvode vytvoriť zoznam prác, ktoré plánujete vykonať. Nič „nežerie" čas a energiu tak rýchlo, ako bezhlavé pobehovanie po byte s jedinou otázkou v hlave: Kde začať? Pri písaní zoznamu zvážte vlastné priority upratovania - niekto uprednostní čisté okná pred po-riadkom v komore, iný čistotu v skri-niach pred leskom krištáľu. Napísaný výpočet prác má aj druhú praktickú stránku: je veľmi príjemné a povzbudivé po ukončení jednotlivých úloh vyčiarknuť ich zo zoznamu.
Príjemné upratovanie bez stresov
Skúste pristupovať k upratovaniu dobre naladení. Keď si hneď na začiatku poviete, že urobíte všetko, čo je vo vašich silách, ale zas nie za každú cenu, uvoľní sa vo vás napätie vyvolané pocitom nevyhnutnej potreby všetko stih-núť. Svet sa predsa nezrúti, keď časť úloh počká do marca na jarné upratovanie. Aby vám práca išla lepšie od ruky, spríjemnite si ju obľúbenou hudbou alebo si pustite tematicky vhodné koledy. V byte si vytvoríte predvianočnú atmosféru, ktorá vám bude pripomínať cieľ vašej činnosti - pekný domov počas sviatkov. Dodržiavajte pri upratovaní systém. Najlepšie je dať najprv dolu z okien záclony a závesy. Kým sa v práčke perú, vyčistite lustre a nábytok. Keď už nebudete prášiť handry, umyte okná. Na záver vyčistite koberce, čalúnený nábytok a vytrite podlahu. Jedna poznámka pre prehnane čistotných, ktorým sa zdajú byť predchádzajúce riadky neúplným výpočtom čistiacich prác pred Vianocami: psychológovia hovoria, že prílišný poriadok v byte je dôkazom, že niečo nie je v poriadku inde - napríklad vo vzťahoch. Tam, kde sa riadne býva musia byť vidieť známky života, a teda musí byť badať aj určitá neusporiadanosť.
Dobrovoľná pomoc poteší
V mnohých rodinách dodnes vládne utkvelá predstava, že za chod domácnosti, a teda aj upratovanie, zodpovedá žena. Rodina je ale spoločenská jednotka, ktorú vytvárajú najmenej dvaja - no poväčšine viacerí členovia. A tak by sa mali na jej kolektívnych radostiach, starostiach i povinnostiach (a vianočné upratovanie práve k takýmto patrí) určitým dielom zúčastniť. Každá „asistencia" dobre padne. Ak manžel či deti ponúknu pomoc dobrovoľne, o to viac to poteší.
Ak u rodinných príslušníkov nepochodíte, využite posilu šikovných a pracovitých pomocníkov z vonka. V reklamných novinách pravidelne zapĺňajúcich naše schránky nájdete v predvianočnom čase kontakty hlavne na študentov a študentky ochotných prísť vám za určitú plácu vyčistiť okná alebo vyžehliť kopu posteľnej bielizne.
Forma pomoci však môže byť aj hmotná. Ak si od čistiacej firmy požičiate napríklad tepovač, ušetríte nielen čas, ale aj ruky, ktorými by ste pracne drhli čalúnený nábytok alebo koberce. Viditeľný výsledok určite za tých pár korún stojí.
Zahrajte sa na Popolušku
Nie každý znesie predstavu, že by si do intimity vlastného bytu vpustil cu-dzích ľudí. Ak vám to však povaha a financie dovolia, zahrajte sa na Popolušku. Zavolajte si „holúbkov" z upratovacej firmy a vy sa zatiaľ venujte príjemnejším aktivitám.
Ak sa rozhodnete zveriť čistenie domácnosti firme, objednajte si ju v dostatočnom predstihu. Nie ste jediní, kto túto možnosť v predvianočnom čase využijú. Pokiaľ si objednávku necháte na poslednú chvíľu, môžete zažiť sklamanie, že firma už nebude mať voľné kapacity.
Pri výbere vhodnej firmy vám pomôžu Zlaté stránky, inzertné noviny, internet, ale aj odporúčania známych, ktorí takéto služby už v minulosti využili. Nedajte sa zlákať najnižšou cenovou ponukou - nemusia v nej byť započítané výdavky za cestu alebo čistiace prípravky a výsledný účet vás môže nemilo prekvapiť. Myslite tiež na to, že najvyššie ceny nemusia zaručovať najlepšiu kvalitu.
Zverenie upratovania firme má svoje výhody. Nielenže ušetrí váš vzácny čas, energiu a nervy v hektickom predsviatočnom období, ale vďaka profesionálnemu vybaveniu a praxi pracovníkov odvedú čistenie rýchlejšie a kvalitnejšie. Samozrejme - za všetko sa platí. A tak treba počítať s tým, že za základné upratanie 2 až 3-izbového bytu zaplatíte okolo tritisíc korún.
Spokojná atmosféra tvorí
nadstavbu
Z výskumov psychológov je známe, že december je mesiac najväčšieho stresu. Spôsobujú ho blížiace sa termíny pracovných úloh, predvianočné prípravy v rodine, zháňanie darčekov, upratovanie. Ľudia sú nadmerne fyzicky, ale i psychicky vyťažení, tlačí ich predstava, že čo sa nestihnú do konca roka, ostane ako podlžnosť do ďalšieho. A nový rok by najradšej každý začínali s čistým štítom. Ako v tomto zhone zariadiť, aby Vianoce boli šťastné a pokojné... Dá sa to vôbec? Treba si uvedomiť, že sviatočná atmosféra nevznikne sama. Uprataný byt, pekne zabalené darčeky a dostatok rozvoniavajúceho jedla tvorí len akúsi základňu, na ktorú treba vytvoriť nadstavbu z dobrej nálady, pokoja a rodinnej pohody. Ak budeme v období pred Štedrým dňom od nervozity a vyčerpania kričať na deti, hádať sa s partnerom alebo urazene zazerať na rodičov, asi pekné sviatky neprežijeme ani my, ani naši najbližší.
Nevšedný čas Vianoc je ako stvorený na to, aby sme sa po veľkom vypätí zastavili, popremýšľali o sebe, svojom živote, ale aj o kvalite medziľudských vzťahov medzi najbližšími. Zamysleli sa nad podstatou nášho života, urobili si poriadok a dôkladnú očistu aj vo svojej duši. Najvzácnejším darčekom, ktorý si môžeme počas tohtoročných Vianoc prideliť sami bez veľkého pričinenia a finančných výdavkov, a ktorý nám bude na prospech počas celého nadchádzajúceho roka, je láskavé slovo, srdečné objatie a porozumenie.
HANA KYSEĽOVÁ