BRATISLAVA – Hoci rok 2000 priniesol poľnohospodárom dlhé obdobie sucha a neúrodu, poľnohospodárske podniky bilancovali nižšiu stratu ako predvlani. Medziročný pokles stratovosti prvovýrobcov totiž vyrovnali štátne dotácie.
Podľa odhadov Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva (VÚEPP) by mala strata za minulý rok predstavovať 701 miliónov korún. Rok predtým dosiahla až 2,04 miliardy. Na pokles produkcie však vlani na jeseň zareagovala vláda mimoriadnou 3-miliardovou finančnou injekciou, ktorá mala poľnohospodárom kompenzovať škody a vykryť náklady na založenie novej úrody. „Keby nebolo vládnej pomoci, strata odvetvia by dosiahla 4 miliardy korún,“ tvrdí generálny riaditeľ VÚEPP Gejza Blass.
Hoci dôsledky sucha a neúrody vďaka dotáciám obišli producentov, nevyhli sa im výrobcovia múky a pravdepodobne ani spotrebitelia. Od začiatku roka sa výrazne skomplikovala situácia v zásobách kŕmnej pšenice. Jej cena medzičasom výrazne stúpla a vyrovnala sa cene potravinárskej pšenice. Poľnohospodári zareagovali na situáciu svojsky a pre minimálny cenový rozdiel medzi oboma komoditami začali potravinársku pšenicu dávať zvieratám. Nedostatok preto začali pociťovať aj mlyny, ktoré nemali vopred dohodnuté dodávky potravinárskej pšenice.
Dramatický cenový vývoj pri kŕmnych obilninách zaregistroval aj výskumný ústav. „Ak však porovnáme priemerné ceny s úrovňou roka 1997, zistíme, že iba pri raži bola priemerná cena vyššia,“ konštatuje správa ATIS (Agrárne trhové informácie Slovenska). Podľa tohto zdroja tak sucho privítali najmä producenti, pre ktorých bol cenový vývoj priaznivý. VÚEPP pripisuje vyše 7-percentnému rastu spotrebiteľských cien poľnohospodárskych komodít v roku 2000 významný vplyv aj na pokles strát celého sektora.
Podľa ATIS by sa mal problém s obilninami skončiť po tohtoročnej žatve. Dovtedy budeme musieť doviezť približne 100-tisíc ton pšenice, 200-tisíc ton jačmeňa a 82-tisíc ton kukurice.
Vývoj na trhu sa podľa poľnohospodárov pravdepodobne odrazí aj na cenovom vývoji. „Do augusta môžeme počítať so zvýšením cien,“ upozornil G. Blass. Prípadný pohyb cien v obchodoch by bol dôsledkom nedostatku múky a zvyšovania regulovaných cien, ktoré výrobcovia premietnu do cien.
JURAJ JAVORSKÝ