ický (CDU) poslanec nemeckú vládu (SPD - Zelení), aby nedávala ultimáta a nerobila politiku všetko alebo nič. HANS GERT PÖTTERING pricestoval na Slovensko v piatok na pozvanie nadácie Konrada Adenauera a poskytol denníku SME rozhovor.
Malé krajiny získali podporu na svoju požiadavku jedna krajina - jeden komisár. Môže sa to ešte na summite v Bruseli zmeniť?
„Nemyslím si. Naša frakcia aj ja sme vždy podporovali, aby boli v komisii zastúpené všetky pristupujúce krajiny. Jedného dňa sa možno nájde iné riešenie, ale práve na začiatku členstva v únii je dôležité, aby nové krajiny boli v komisii zastúpené."
Pýtam sa, pretože v ostatných rozhodujúcich otázkach je dohoda v nedohľadne, a kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič.
„Dúfam, že na summite v Bruseli sa nájde riešenie, hoci isté to nie je. Všetci musia trochu ustúpiť, všetci musia byť flexibilní."
Aj Nemecko?
„To nemôžem povedať, nehovorím teraz za Nemecko. Máme vládu, ktorá nepatrí do mojej politickej rodiny. Môžem len nemeckú vládu vyzvať, aby nedávala ultimáta a nerobila politiku všetko alebo nič, ale aby prispela ku kompromisu."
Najkontroverznejší je spor o vplyv štátov v Rade Európskej únie. Pozície Španielska a Poľska na jednej a Nemecka a Francúzska na druhej strane sú nateraz nezmieriteľné. Vidíte nejaké riešenie?
„To je určite kľúčová otázka, ak má byť summit úspešný. Viem si predstaviť riešenie: návrh znie, že v Rade EÚ musia za hlasovať dve tretiny štátov, ktoré zastupujú 60 percent obyvateľstva. Ak sa zníži percentuálny podiel obyvateľstva, ale zostane pri dvojtretinovej väčšine štátov, mohol by to byť prijateľný kompromis."
Ste v Európskom parlamente už 24 rokov. Čo by ste poradili Slovensku pri výbere kandidátov na europoslancov?
„Moja rada politickým stranám je, aby navrhli dobrú kombináciu mladých a skúsenejších, mužov a žien a rozličných povolaní. Nie je ideálny kandidát, ale celá skupina môže byť dobrá."
Diskutuje sa aj o kandidátovi na slovenského komisára. Máte vy nejaký typ?
„Viem, že sa spomína Ján Figeľ a ja môžem len povedať, že pán Figeľ, ktorý je v predsedníctve našej frakcie a v prezídiu frakcie zastupuje všetkých pozorovateľov z desiatich prístupových krajín, je vynikajúca osobnosť, ale rozhodnúť sa musí slovenská vláda a hlavne slovenský premiér."
Veľkú diskusiu u nás vyvolal návrh na zvýšenie platov europoslancov. Slovenský europoslanec by potom zarábal štyrikrát viac ako slovenský premiér. Ako sa to s návrhom skončilo?
„Diskusia o tzv. štatúte poslanca Európskeho parlamentu sa skončila. Právny výbor minulý týždeň pomerom hlasov 16:13 návrh zamietol."
Takže vysoké platy nebudú?
„Nie, slovenskí europoslanci budú dostávať plat podľa slovenských zákonov."