BRATISLAVA – Drevospracujúci priemysel bude v najbližších štyroch rokoch zvyšovať svoje tržby, export, pridanú hodnotu i produktivitu práce. Počet zamestnancov v odvetví bude naopak klesať. Vyplýva to z analýzy strednodobého vývoja odvetvia, ktorú vypracovalo ministerstvo hospodárstva.
Znižovanie zamestnanosti sa odhaduje priemerným ročným tempom tri percentá. Oproti stavu z roku 1999, keď v odvetví pracovalo 32 627 ľudí, by sa tak v roku 2004 mal počet zamestnancov pohybovať medzi 28 000 ža 29 300.
Zamestanosť pritom už oproti roku 1996 poklesla o 20 percent. Podpísala sa pod to najmä klesajúca produkčná výkonnosť, prezamestnanosť, ale i odčleňovane nevýrobných a obslužných činností. Rad podnikov tiež vstúpil do konkurzu alebo likvidácie.
Druhou stránkou mince však je, že aj vďaka markantnému úbytku pracovníkov vzrástla produktivita práce. Tá je až o 66,3 percenta vyššia ako výsledok dosiahnutý v celom spracovateľskom priemysle.
Drevospracujúci priemysel sa dostal do problémov v prvej polovici 90. rokov, keď začala klesať jeho produkčná výkonnosť. V roku 1993 sa znížila až na 50 percent vybudovaných kapacít. Bolo to zapríčinené poklesom bytovej výstavby a znížením kúpyschopnosti obyvateľstva. Najsilneším zásahom však bola strata pôvodných trhov východného bloku, kde sa predtým vyvážalo až 40 percent vyrobeného nábytku. Tieto faktory ešte umocnila svetová recesia najmä na trhu produktov celulózovo-papierenského priemyslu.
Výkonnosť odvetvia začala opäť narastať po roku 1996, čo bolo spôsobené najmä investíciami. V období rokov 1996 až 1999 predstavoval objem investícií 20,8 miliardy korún, z čoho takmer 80 percent smerovalo do podnikov celulózovo-papierenského priemyslu.
Kedže absorpčná schopnosť domáceho trhu je limitovaná, ďalší rast bude závisieť hlavne od úspešnosti exportu. Podniky s vlastnými zdrojmi nevystačia a budú potrebovať zahraničný kapitál na technologickú modernizáciu, ktorá exportné snahy podporí.
Vývoz podľa ministerstva vplyvom rozvojových akcií dosiahne už v roku 2004 výšku 14 až 19,7 miliardy korún. Lepšie zhodnotenie drevnej suroviny pomocou nových technológií ovplyvní pozitívne aj rast pridanej hodnoty.
Naplneniu týchto cieľov má pomôcť zlepšenie právnych a regulačných podmienok podnikania ako i akčný program Drevo – surovina 21. storočia, ktorý je podporený čsumou 50 až 100 miliónov korún ročne zo štátneho rozpočtu.
Špecifické postavenie odvetvia je dané jeho nezávislosťou od dovozu surovín a je tým trvalo schopné vytvárať aktívne slado zahraničného obchodu. Do drevospracujúceho priemyslu patrí drevárský, nábytkársky a celulózovo-papierenský priemysel, ktorého výkonnosť je v rámci odvetvia najvyššia.
TOMÁŠ KURTANSKÝ