Commonwealth odložil verdikt o Zimbabwe

Summit britského Commonwealthu, ktorý sa včera skončil v nigérijskej Abuji, sa dosýta nadýchal mrazivej atmosféry sedemdesiatych rokov. Združenie bývalých britských kolónií vtedy rozdeľovala Rodézia a jej rasistický režim. Práve prvé všerasové voľby, ...

Summit britského Commonwealthu, ktorý sa včera skončil v nigérijskej Abuji, sa dosýta nadýchal mrazivej atmosféry sedemdesiatych rokov. Združenie bývalých britských kolónií vtedy rozdeľovala Rodézia a jej rasistický režim. Práve prvé všerasové voľby, ktoré tam v roku 1980 vyhral Robert Mugabe, Commonwealth dlho považoval za jeden zo svojich najväčších úspechov.

Víkendový summit vAbuji rozdelila tá istá krajina, tentoraz známa ako Zimbabwe. Commonwealth jej vlani na nátlak Veľkej Británie a Austrálie pozastavil členstvo v dôsledku zmanipulovaných prezidentských voľbieb a porušovaniu ľudských práv. „Rasisti nás trestajú za to, že sme vzali pôdu belošským farmárom a rozdelili ju černochom, ktorým patrí," komentoval to vtedy diktátor Mugabe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodnutím o ďalšom členstve Zimbabwe sa zaoberala reprezentatívna skupina členov za účasti Kanady, Austrálie, Južnej Afriky, Nigérie, Indie a Jamajky. Podľa prvých správ hroziacemu rozkolu medzi Anglosasmi a Afričanmi, ktorý mal podľa pesimistov „rozvrátiť Commonwealth", nakoniec predišiel kompromis. Komisia vraj konečný verdikt diplomaticky odložila. Členské štáty sa napokon dohodli, že predĺžia dočasné vylúčenie Zimbabwe zo spoločenstva.

Africké krajiny na čele s Južnou Afrikou a hostiteľskou Nigériou na summite lobovali za návrat Zimbabwe. Anglosaskí členovia o tom nechceli počuť. „Situácia v Zimbabwe sa v oblasti demokracie a ľudských práv nepohla z miesta," vyhlásil britský premiér Tony Blair. „Ak sa veci zmenili, tak len k horšiemu," doplnil ho jeho austrálsky kolega a najtvrdší Mugabeho kritik John Howard. Rozkol v Abuji prežil aj generálny tajomník Commonwealthu Don McKinnon z Nového Zélandu. Ako reprezentant jednej z anglosaských krajín sa stal nepohodlným pre Afričanov, ktorí sa ho neúspešne pokúsili nahradiť Srílančanom Lakšmanom Kadirgamarom. Summit aj napriek svojej neúčasti spestril Mugabe, ktorý jeho účastníkov na diaľku častoval urážkami.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem iného pohrozil úplným vystúpením z organizácie. „Máme záujem o členstvo len tam, kde s nami budú zaobchádzať ako s rovnými," vyhlásil diktátor. Vylúčenie, ktorým by ho Commonwealth mohol predbehnúť, sa považuje za negatívny signál pre zahraničných investorov. Treba dodať, že tí sa Zimbabwe po vlne znárodňovania poľnohospodárskej pôdy a priemyslu beztak vyhýbajú.

V súvislosti s posledným rozkolom sa opäť ozvali hlasy, ktoré Commonwealth označili za zbytočné združenie. „Chýba mu zmysel a stojí len zbytočné peniaze," povedal agentúre Reuters nemenovaný britský diplomat. Organizácia totiž neprijíma nijaké závažné rozhodnutia, naopak je diskusným klubom, kde si politici nezáväzne vymieňajú názory.

Commonwealth, ktorý je dedičstvom britského impéria, napriek tomu združuje takmer tretinu svetovej populácie. Medzi 54 členskými krajinami sú malé karibské ostrovčeky, ale aj giganty ako India, Austrália či Kanada. Na summite v Abuji sa zúčastnilo 52 členov. Okrem Zimbabwe od vojenského prevratu v roku 1999 zostáva dočasne vylúčený aj Pakistan.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Roman Lipták, Pretória pre SME

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 840
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 115
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 921
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 813
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 3 241
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 337
  7. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 206
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 195
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu