Vo volebných miestnostiach po celom Rusku boli sprísnené bezpečnostné opatrenia. FOTO - REUTERS
Štvrté parlamentné voľby od pádu komunizmu sa napokon predsa len uskutočnili. Ešte v nedeľu ráno predseda Ústrednej volebnej komisie Alexander Vešňakov optimisticky tvrdil, že účasť bude v tomto roku vyššia než v roku 1999. Popoludní to vyzeralo, že prinajmenšom v oblastiach Ďalekého východu sa skúsený „riaditeľ" ruských volieb splietol. Ako predpovedali sociológovia, Kremľom zrežírovaná predvolebná kampaň mala opačný výsledok, než si jej autori želali. Mnohí občania pochopili, že víťazstvo favorita volieb, proprezidentskej strany Jedinaja Rossija je nezvratné a že teda nie je dôvod k urnám chodiť. K neúčasti prispel i strach po piatkovom teroristickom útoku v Stavropoľskom kraji, pri ktorom zahynulo 42 ľudí. Do troch hodín pred ukončením hlasovania sa na voľbách zúčastnilo 39,3 percenta. Je to menej, že sa očakávalo, avšak podľa zákona na platnosť volieb stačí štvrtinová účasť. Podľa prvých odhadov zvíťazila Putinova Jedinaja Rossija s 34 percentami, na druhej priečke sú údajne komunisti so 14 percentami.
Voľby prebiehali za prísnych bezpečnostných opatrení a aj vďaka tomu sa v žiadnej z 94-tisíc volebných miestností nestalo nič vážne. Tisícdvesto pozorovateľov zo 48 krajín konštatovalo, že priestupky proti pravidlám neboli také zásadné, aby ohrozili legitimitu volieb.
Ústredná volebná komisia jednoznačne odmietla akúkoľvek možnosť sfalšovania volieb. Elektronický systém „voľby" nie je nijako spojený s internetom a de facto nie je možné doň preniknúť.
Jeden z lídrov Zväzu pravicových síl Anatolij Čubajs odpovedal v Moskve na otázky novinárov, akú má náladu, jediným slovom: „Zlú." Až potom, čo vhodil lístok do urny, sa rozhovoril: „Môže sa stať, že sa zajtra prebudíme v inej krajine." Otec ruskej privatizácie Čubajs dal výrazom tváre najavo, že tá „iná krajina" nebude rozhodne tým, o čo sa usiluje jeho strana. Volil v slávnej miestnosti číslo 2039 v Inštitúte chemickej fyziky RAV na Kosyginovej ulici, kde hlasovalo mnoho ďalších významných politikov, ktorí sa navzájom pri stretávaní ani nepozdravia.
I prezident Vladimir Putin patrí do tohto okrsku. Prišiel s manželkou Ľudmilou načas. Pani Putinová priznala, že rodina slávi dve významné udalosti, okrem volieb ešte i prírastok do rodiny. Putin vyzeral čulý, i keď podľa manželky celú noc pomáhal pri pôrode svojej obľúbenej feny labradora, ktorá vrhla osem šteniat.
Počas hlasovania ruské televízne kanály ukazovali väčšinou vodcov strany Jedinaja Rossija. Demokratickí lídri pôsobili sklamane ešte pred vyhlásením prvých výsledkov. Boris Nemcov, šéf Zväzu pravicových síl, vyhlásil: „V noci zo 7. na 8. môže byť zvolená duma zložená z úradníkov, komunistov a národných socialistov."
Autor: agentúra Epicentrum pre SME