Palestínske militantné hnutia sedeli tri dní v Káhire, aby sa dohodli na prímerí s Izraelom. Podľa agentúry Reuters včera večer Hamas a štyri ďalšie organizácie vyhlásili, že prímerie zrejme nebude. Iní ešte verili v prielom a na noc zvolávali ďalšie stretnutia.
Stretnutie v Káhire nepotešilo Egypt, ktorý Palestínčanov do stretnutia dotlačil, ani neupokojilo Izrael, ktorý bol od začiatku skeptický.
Ak sa ešte Palestínčania vzchopia a k prímeriu dôjde, bude veľmi obmedzené a zdá sa, že aj podmienené, teda takmer nemožné. Podmienky by v tomto prípade mal plniť Izrael a garantovať Washington. Židovský štát sa však podmienky militantov, ako je zastavenie útokov na ich hlavy, stiahnutie sa z palestínskych území a prepustenie palestínskych väzňov, splniť nechystá. Aj keď naznačuje, že ak by Palestínčania zachovávali pokoj zbraní, mohol by obmedziť svoje akcie. Na papier to však nedá. Odmieta ideu dvojstranného prímeria dovtedy, kým budú mať militanti k dispozícii zbrane a svoje štruktúry.
Stretnutie opäť poukázalo na rozdiely medzi jednotlivými frakciami aj na to, že najhlasnejší a najvplyvnejší sú tí najradikálnejší a najničivejší - Hamas a Islamský džihád. Práve pre ich hlasy sa prípadné prímerie bude vzťahovať len na civilistov vnútri Izraela, teda nie na vojakov a osadníkov. Samovražedné atentáty pri osadách teda budú „povolené". Izraelské zdroje hovoria, že takto koncipované prímerie je neprijateľné a nemorálne. Zhodujú sa na tom Šaronovi generáli aj „holubica" Jossi Beilin, jeden z autorov ženevskej iniciatívy.
Palestínčanom to naznačoval aj egyptský vyjednávač Omar Sulejman. Nehovoril o morálke, ale o pragmatizme. Ak by podľa neho Palestínčania pristúpili na úplný pokoj zbraní, mali by nástroj, ako tlačiť na Ariela Šarona. Podmienky na nátlak sú ideálne - Šaron čelí kritike Američanov za výstavbu bariéry, má vnútropolitické problémy spôsobené reštriktívnym ekonomickým balíčkom a odráža útoky autorov alternatívnych mierových plánov.
Pozorovatelia však tvrdia, že hovoriť s Hamasom či Islamským džihádom o pragmatizme by predpokladalo, že sa chcú dohodnúť. Obe organizácie však stále hovoria o terore ako zbrani a odmietajú podporiť premiéra Ahmeda Kuráju vo vyjednávaniach s Izraelom. Vyjednávanie s „nepriateľom" je zrada a znamená súhlas s cestovnou mapou, ktorá od Palestínčanov požaduje zastavenie násilia a akceptáciu židovského štátu.
Hlavne druhý bod je však pre mnohých z nich nepredstaviteľný. Duchovný vodca Hamasu šejk Jásin včera pre nemecký týždenník Spiegel povedal, že ak by bol židovský štát v Európe, nebol by žiadny problém.