a to aj napriek tomu, že im francúzske úrady včera pisľúbili, že ich nepošlú domov. Vláda ubytovala 910 utečencov vo vojenskom tábore v prímorskom stredisku Frejus. O návrate nechcú ani počuť.
„Protestovali za skoré vybavenie azylu. Chceli deky, pretože im je zima. Ide im o to, aby sa ich problémy začali riešiť,“ povedal hovorca Kurdov Dogan Memhet.
Pracovníkov Červeného kríža demonštrácia nemilo prekvapila. „Nie sú hladní a ani im nie je zima,“ tvrdila viceprezidentka Francúzskeho Červeného kríža Simone Longová. Podľa viceprezidentky by to Kurdi nemali preháňať: „Mali by rešpektovať ľudí, ktorí sa im snažia pomôcť.“ O stroskotancov sa stará 150 pracovníkov.
Včera pokračovalo pátranie po totožnosti utečencov a pašerákov, ktorí doviedli loď až k francúzskemu pobrežiu. Podľa francúzskej agentúry AFP nepochádzajú Kurdi zo severného Iraku, ako sa najprv predpokladalo, ale zo Sýrie. Členka švédskeho výboru na podporu sýrskych Kurdov Novinu Harsanová oznámila, že asi 20 z nich spoznala v televízii.
Prokuratúra v Draguignane sa naproti tomu domnieva, že stroskotanci žili v okolí severoirackého Mosulu. Podľa francúzskej pohraničnej polície ich pašeráci naverbovali na turecko-irackej hranici. Polícia už pozná meno gréckeho kapitána a majiteľa lode, ktorý nasmeroval plavidlo až na plytčinu, ako aj gang turecko-irackých prevádzačov. Tí ihneď po náraze lode na plytčinu zmizli.
Úrady potrebujú viac informácií, aby mohli rozhodnúť, či utečenci spĺňajú podmienky na udelenie politického azylu. Vláda tvrdí, že sa bude snažiť nájsť azyl pre všetkých stroskotancov. Bude to však trvať mesiace, kým sa úradom podarí vybaviť všetky žiadosti. Francúzski politici sú ale skeptickí. „Nikto nechce ani len pomyslieť na to, že ich šupneme späť do Sýrie alebo Iraku. Na druhej strane im nemôžeme vytvoriť ilúziu, že sa začlenia do francúzskej spoločnosti iba preto, že nejakí prešibaní pašeráci ich nechali pri našich brehoch,“ povedal francúzsky minister zahraničných vecí Hubert Védrine.
(peb, reuters, čtk)