Paríž 28. septembra (TASR) - Počet žiadateľov o prácu vo Francúzsku sa v auguste zvýšil o 10 000 až 12 000. Nezamestnanosť sa v krajine zvyšuje už štvrtý mesiac po sebe a dosiahla úroveň 9 %. Očakáva sa šok dôvery spotrebiteľov, informuje v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Toto augustové zvýšenie nezamestnanosti bude mať zrejme negatívny dopad na ekonomické ovzdušie v krajine. Ministerka práce a sociálnych vecí Elisabeth Guigouová sa pred novinármi usilovala zmierniť informácie o náraste nezamestnanosti konštatovaním, že "údaje za august nie sú nikdy dobré". Predseda vlády Lionel Jospin pre médiá uviedol, že "nie sme v situácii rýchleho poklesu zamestnanosti" a niektoré opatrenia, napríklad zavedenie 35-hodinového pracovného času týždenne a zamestnanosť mladých ľudí, priniesli ovocie.
V júli sa počet žiadateľov o prácu zvýšil takmer o 40 000 (nárast o 1,9 %), čím sa ukazovateľ nezamestnanosti dostal na úroveň 8,9 %. Údaje za august nie sú natoľko zlé, ale prichádzajú v čase, keď sa medzinárodné prostredie dostalo do väčšej neistoty.
Predstavitelia priemyslu ani nečakali na zničenie dvoch budov Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku 11. septembra, aby prejavili znepokojenie. Pracovníci Štátneho ústavu štatistiky a ekonomického výskumu (INSEE) vo štvrtok oznámili, že ukazovateľ dôvery zamestnávateľov v septembri prudko klesol a dosiahol najnižšiu úroveň od augusta 1996. Pritom tri štvrtiny výsledkov dostali odborníci INSEE pred 11. septembrom. Takže horšie výsledky možno nepochybne ešte len očakávať.
Vzhľadom na pokles objednávok zo zahraničia sa priemyselníci už pripravujú na úpravu - zníženie - výrobných nástrojov. Dopad septembrových udalostí v USA na dopyt spotrebiteľov v USA aj v Európe a pravdepodobné zvýšenie niektorých nákladov na poisťovanie a bezpečnosť neprispejú k uvoľneniu atmosféry. To všetko ovplyvní aj investície. Vyčkávanie investorov bude mať vplyv na prognózy rastu v oblasti investovania, ale aj na zamestnanosť.
Francúzska vláda sa obáva najmä nasledujúcich štyroch mesiacov - september až december. Neistota sa prejavovala už pred 11. septembrom s tým, že sa očakávalo zvýšenie aktivít pred koncom roka.
V tejto situácii aj francúzska vláda prichádza s novým heslom - ekonomické vlastenectvo. Objavilo sa v USA krátko po teroristických útokoch v New Yorku a Washingtone. Francúzsky predseda vlády L. Jospin ho prevzal a pre domáce médiá vo štvrtok zdôraznil, že proti terorizmu majú vedúci pracovníci v podnikoch aj spotrebitelia občiansku povinnosť: musia sa postaviť proti zastrašovaniu a podporiť ekonomickú aktivitu, uzatvára Le Figaro.
* 12 roi zll