
Joschka Fischer 16. januára počas výpovede v procese s Hansom-Joachimom Kleinom. Včera ho pre podozrenie, že vtedy klamal, začala vyšetrovať prokuratúra. FOTO - ČTK/AP
BERLÍN - Prokuratúra vo Frankfurte nad Mohanom včera začala oficiálne vyšetrovanie nemeckého ministra zahraničných vecí Joschku Fischera pre podozrenie z krivej svedeckej výpovede počas nedávneho procesu s jeho bývalým kamarátom a členom teroristickej Frakcie červenej armády (RAF) Hansom-Joachimom Kleinom.
Kleina obvinili a minulý týždeň odsúdili na deväť rokov väzenia za útok na sídlo Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) vo Viedni v roku 1975. Vyšetrovanie prokuratúry proti Fischerovi v nedeľu odobril imunitný výbor Bundestagu. Fischer, ktorý včera začal trojdňovú návštevu USA, sa k situácii nevyjadril.
Na základe siedmich trestných oznámení začala včera prokuratúra preverovať nezhody vo Fischerovej výpovedi zo 16. januára. Pred súdom vtedy Fischer poprel kontakty s ďalšou členkou RAF Margit Schillerovou. O pár dní neskôr pripustil, že s ňou možno raňajkoval, keď v roku 1973 prenocovala v dome, kde býval. Tento rozpor je predmetom súčasného šetrenia prokuratúry vo Frankfurte. Ak by bol Fischer vinný, hrozí mu trest v rozpätí od troch mesiacov do piatich rokov.
Úmysel prokuratúry odobril aj imunitný výbor Bundestagu. Víkendovú 48-hodinovú lehotu, počas ktorej mohol vysloviť námietky, nevyužil, čím dal vyšetrovaniu zelenú. Imunitný výbor zastaví vyšetrovanie len v prípade, že zistí formálne chyby alebo dospeje k názoru, že vyšetrovanie má politické pozadie. Výbor neposudzuje Fischerovu vinu a nerozhoduje o zrušení jeho imunity. O tej bude parlament rozhodovať až v prípade, ak by proti ministrovi po skončení vyšetrovania prokuratúra podala žalobu.
Pokračovanie Fischerovej kauzy vyvolalo rozporuplné reakcie nielen na politickej scéne. Do diskusie sa zapokojil aj sudca v spomínanom procese s Kleinom - Heinrich Gehrke. Postup prokuratúry označil za zbytočný a smiešny, pretože kontroverzná časť Fischerovej výpovede nemala so samotným procesom nič spoločné. Hovorca frankfurtskej prokuratúry vysvetlil, že nie je podstatné, ako Fischerova výpoveď proces ovplyvnila. Treba zistiť, či pred súdom klamal. Po malej pauze sa šéf diplomacie opäť dostáva pod silný politický tlak. Opozícia, ktorá už dávnejšie žiadala jeho demisiu, sa teraz usiluje o zriadenie parlamentnej vyšetrovacej komisie. Opakuje svoj hlavný argument, že pochybná minulosť oslabuje Fischerovu pozíciu vo funkcii šéfa diplomacie. Šéf opozičnej CSU a najtvrdší kritik vlády Edmund Stoiber dokonca Fischerovu pozíciu spája so skutočnosťou, že USA neinformovali Nemecko o svojich leteckých útokoch na Irak. (reuters, mim)